Srí Lanka průvodce

Pláže Srí Lanka - Unawatuna

Na pobreží ostrova Sri Lanka sa nachádza mnoho krásných pláží. Biely piesok kontrastuje s tyrkysovo modrou vodou a exotický vzhľad ešte viac umocňujú vysoké palmy. Okrem relaxu ponúka Sri Lanka šnorchlovanie a surfovanie. V okolí pláže je naviac množstvo miest, kam sa dá vyraziť na výlet. Najlepšie pláže ukrýva Sri Lanka na južnom a východnom pobreží.

  • nočný život v letoviskách Unawatuna, Mirissa a Tangalle - južné pobrežie Sri Lanky
  • korytnačie liahne Hikkaduwa - juhozápadné pobrežie Sri Lanky
  • surfovanie v Arugam Bay - východné pobrežie Sri Lanky
  • šnorchlovanie v Niaveli - východné pobrežie Sri Lanky
Sigiriya

Tajomný 200 metrov vysoký skalný masív Sigiriya s pozostatkami osídlenia na vrchole je zapísaný na zozname UNESCO a nachádza sa v inak rovinatej krajine neďaleko Dambuly. Samotná skala je magmatickou zátkou sopky, ktorá už dávno erodovala. Skalu obklopujú rozsiahle vodné, terasovité a skalnaté záhrady. K čomu však Sigiriya slúžila nie je tak úplne jasné. Údajne nechal pevnosť vybudovať v 5 st. kráľov syn Kassapa, ktorý v snahe zmocniť sa trónu zavraždil otca a obával sa odplaty zo strany svojho nevlastného brata. Neskôr tu skutočne prišlo k bitke medzi oboma bratmi a Kassapa si nakoniec podrezal hrdlo.

  

 

Chrám Buddhovho zuba v Kandy

Mesto Kandy nachádzajúce sa na okraji srílanskej vysočiny obklopené hornatou krajinou bolo posledným kráľovským mestom až do roku 1815, kedy ho dobyli Briti. Pre budhistov má Kandy nesmierny význam, pretože v bývalom kráľovskom paláci na brehu jazera je ukrytá najcennejšia relikvia Srí Lanky - Buddhov zub. Na ostrove uprostred jazera mal kráľ Rážasinha vlastný hárem a Briti neskôr sklad munície. Neďaleko Kandy v Peradeniyi sa nachádza kráľovská botanická záhrada.

Koloniálne mesto Galle

Zájdite si prezrieť starú časť mesta Galle na južnom pobreží Srí Lanky. Vďaka svojej zachovalej unikátnej architektúre domov ovplyvnenej portugalskými, holandskými a britskými prisťahovalcami a pôvodnému opevnenia z roku 1663, je mesto zapísané na zozname UNESCO. Je tu stará doteraz funkčná budova súdu, holandský kostol, múzea i luxusné hotely v nádherných historických budovách. Z hradieb s majákom je pekný výhľad na oceán a mesto. Uličky mesta sú plné obchodíkov so šperkami s drahokamami a suvenírmi.

Dambulla

Jaskynné chrámy Dambulla sú zapísané na zozname UNESCO a ležia pri hlavnej ceste dve hodiny jazdy z Kandy na sever. V spodnej časti areálu je gýčový Zlatý chrám s obrovským zlatým sediacim Buddhom dokončený v roku 2000. Päť prekrásne zdobených jaskýň sa nachádza vysoko na kopci s výhľadom do okolia. Najväčší ležiaci Buddha, ktorého tu môžete vidieť, meria 15 metrov.

Polonnaruva

Králi sinhálskeho kráľovsta si za svoje sídla vybrali mesta Anuradhapuru, Polonnaruwu a nakoniec Kandy. Anuradhapura bola prvým kráľovským mestom. Po neustálych bojoch ju kráľ ale opustil a založil Polonnaruwu. V oboch mestách boli vybudované rozsiahle kráľovské paláce a mohutné dágoby. Obe tieto mestá boli nakoniec opustené a dnes sú tu k videniu len pozostatky stavieb roztrúsené na rozsiahlych lúkach. Kandy bolo kráľovským mestom do roku 1815, kedy ho dobyli Briti. Súčasťou komplexu kráľovského paláca je Chrám Buddhovho zubu.

Turistika Srí Lanka

 

Hornatá časť ostrova Srí Lanka, v ktorej postupne mizne teplo nížin, je tým pravým miestom pre nenáročnú turistiku. Časť vysočiny je zapísaná na zozname UNESCO. Sú tu nekonečné čajové plantáže, svieža príroda s potokmi a vodopádmi a impozantné vyhliadky s niekoľko stometrovými zrázmi.

 

 

Hortonské pláne, Konec sveta

Národný park Hortonské pláne je náhornou plošinou vo výške cez 2000 mnm.  Je to krásna, tichá oblasť vysočiny pokrytá trávou, lesmi, jazerami a vodopádmi zapísaná na zozname UNESCO. Žije tu množstvo vtákov a iné exotické zveri, z ktorých niektoré druhy môžete vidieť iba na Srí Lanke. Kvôli hustej hmle, ktorá celú oblasť zahaľuje od 10. hodiny dopoludnia, by ste tu mali byť najneskôr o 7 hod. ráno.

 

 

Na Hortonské pláne a výhliadku Koniec sveta sa môžete vypraviť v rámci našich ZÁJAZDOV NA OSTROV SRÍ LANKA

Safari Yala Srí Lanka

Národný park Yala na juhovýchode Srí Lanky poskytuje skvelé podmienky pre ranné aj večerné safari. Safari v tomto NP je porovnateľné s najlepšími safari v Afrike. Koncentrácia leopardov (40 kusov) je tu dokonca vyššia ako v Afrike. Žijú tu stáda slonov, sambari, medvede pyskaté, leopardy škvrnité cejlonske, jelene indické, divé kance, promyky, byvoly, krokodíly, šakaly, opice a ďalšie druhy zveri a veľké množstvo vtákov.

Sloní útulok Pinnewala

Sloní útulok Pinnawala sa stará o 80 slonov rôzneho veku, od úplne maličkých až po slony vysokého veku. Niektoré z nich boli nájdené vo voľnej prírode choré, zranené alebo opustené. Nikde inde na Srí Lanke neuvidíte toľko slonov pohromade. Dva slony z tohto útulku darovala v októbri 2012 vláda Srí Lanky ZOO v Prahe. Pinnawala sa nachádza asi pol hodiny jazdy autom od Kandy v smere na Kolombo. Pri útulku sú reštaurácie a obchody so suvenírmi vyrobenými zo slonieho trusu.

Adamova hora Srí Lanka

Adamova hora (Srí Pada) je pútnickým miestom Srílančanov všetkých náboženstiev i mnohých turistov a čaká na zápis na zoznam UNESCO. Nachádza sa na juhu vysočiny. Hovorí sa, že každý obyvateľ Srí Lanky na ňu aspoň raz za život vystúpi. Hora je vysoká 2 243 metrov. Pútnická sezóna trvá od splnu v decembri do (splnu) slávnosti Vesak v máji. V ostatné mesiace môže byť výstup obtiažny kvôli silnému dažďu, vetru alebo hmle.

 

 

V budhistickom chráme

Srí Lanka ponúka okrem hlavných turistických miest aj ďalšie rôzne zaujímavosti, ktoré stoja stranou turistickému ruchu. Na pobreží môžete vidieť rybárov na koloch, korytnačie liahne, majáky alebo gejzír prúdiacej zo skaly. Vydať sa môžete aj do obyčajného dedinského chrámu, kde zažijete nevšednú atmosféru pokoja a úcty k Buddhovi.