Galle - koloniálne mesto s holandskou pevnosťou

Zájdite si prezrieť starú časť mesta Galle na južnom pobreží Srí Lanky. Vďaka svojej zachovalej unikátnej architektúre domov ovplyvnenej portugalskými, holandskými a britskými prisťahovalcami a pôvodnému opevnenia z roku 1663, je mesto zapísané na zozname UNESCO. Je tu stará doteraz funkčná budova súdu, holandský kostol, múzea i luxusné hotely v nádherných historických budovách. Z hradieb s majákom je pekný výhľad na oceán a mesto. Uličky mesta sú plné obchodíkov so šperkami s drahokamami a suvenírmi.

Koloniálne mesto Galle

Unikátne staré mesto Galle

Stará časť mesta Galle je najlepšie zachovalou ukážkou koloniálneho života na Srí Lanke aj v celej Ázii. V roku 1505 tu zakotvili Portugalci, ktorí v ​​polovici 17.storočia odovzdali vládu Holanďanom a po dobytí Kandy v roku 1815 sa mesto dostalo pod vládu Britov. Hoci je stará časť mesta oddelená od novej rušnej časti kriketovým štadiónom a hlavnou cestou, je to, na rozdiel od Anuradhapury a Polonnaruvy, stále živé mesto. Ulice sú lemované pôvodnými domami, ktorých architektúra je ovplyvnená všetkými troma kultúrami, najviac ale holandskou. V niektorých domoch bývajú ľudia, iné boli prestavané na štýlové hotely a reštaurácie, sídla úradov alebo obchodov. 

Galle


Vydajte sa na prehliadku mesta Galle z pláže v Mirisse alebo Unawatune alebo v rámci našich zájazdov na ostrov Srí Lanka
 

Hradby v Galle a tsunami

Galle bolo jedným z miest najviac postihnutých tsunami a česká vláda mu venovala mobilné pôrodnice. Až budete stáť na hradbách, pochopíte, akú obrovskú silu mala prílivová vlna. Hradby staré mesto síce čiastočne ochránili, preliatiu vlny cez ich vrch však zabrániť nedokázali. Dnes je väčšina domov opravená a následky tsunami tu už nie sú zrejmé.

Galle

Mesto Galle - nové mesto

Nová časť Galle je rušné mesto plné obchodov, rybích a zeleninových tržníc. Prezrieť si môžete pôvodnú holandskú zeleninovú tržnicu, ktorá je tvorená veľkou strechou, postavenou na vysokých stĺpoch. Nová nechránená časť Galle dostala pri tsunami tvrdý zásah. Dnes však už následky tsunami nie sú viditeľné.

 

 


SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Holandská tržnica v Galle