Sigiriya - skalná pevnosť

Tajomný 200 metrov vysoký skalný masív Sigiriya s pozostatkami osídlenia na vrchole je zapísaný na zozname UNESCO a nachádza sa v inak rovinatej krajine neďaleko Dambuly. Samotná skala je magmatickou zátkou sopky, ktorá už dávno erodovala. Skalu obklopujú rozsiahle vodné, terasovité a skalnaté záhrady. K čomu však Sigiriya slúžila nie je tak úplne jasné. Údajne nechal pevnosť vybudovať v 5 st. kráľov syn Kassapa, ktorý v snahe zmocniť sa trónu zavraždil otca a obával sa odplaty zo strany svojho nevlastného brata. Neskôr tu skutočne prišlo k bitke medzi oboma bratmi a Kassapa si nakoniec podrezal hrdlo.

  

 

Na skalnatú pevnosť SIGIRIYA sa môžete vydať pri zájazdoch s Go2. Viac v sekcii ZÁJAZDY SRÍ LANKA

Sigiriya

Sigiriya - kráľovský palác alebo pútnické miesto?

Bol kedysi okolo roku 500 n.l. na vrchole skaly kráľovský palác s bazénom? Alebo to bola pevnosť s vodnou priekopou či snáď len kláštor a pútnické miesto?
Nech to bolo čokoľvek, výstup po vonkajších schodiskách rozhodne stojí za trochu námahy! Cestou hore môžete obdivovať v skale vytesané obrovské levie laby alebo farebné fresky žien bujných tvarov na skalnom previse. Ich vyobrazenie je vzhľadom k dobe ich vzniku viac než neobvyklé. Z pôvodných 500 portrétov sa ich zachovalo iba 22. Farby fresiek sú údajne pôvodné. Na vrchole hory sa Vám naskytne impozantný výhľad na okolie.

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Levia skala