Kráľovské mesta Anuradhapura a Polonnaruwa

Králi sinhálskeho kráľovsta si za svoje sídla vybrali mesta Anuradhapuru, Polonnaruwu a nakoniec Kandy. Anuradhapura bola prvým kráľovským mestom. Po neustálych bojoch ju kráľ ale opustil a založil Polonnaruwu. V oboch mestách boli vybudované rozsiahle kráľovské paláce a mohutné dágoby. Obe tieto mestá boli nakoniec opustené a dnes sú tu k videniu len pozostatky stavieb roztrúsené na rozsiahlych lúkach. Kandy bolo kráľovským mestom do roku 1815, kedy ho dobyli Briti. Súčasťou komplexu kráľovského paláca je Chrám Buddhovho zubu. Obe mestá a Chrám Buddhovho zubu sú zapísané na zozname UNESCO. 

Kráľovské mestá Polonnaruwu a Kandy navštívite v rámci našich originálnych ZÁJAZDOV NA OSTROV SRÍ LANKA

Polonnaruva

Anuradhapura - prvé kráľovské mesto

Anuradhapura bola kráľovským mestom na Srí Lanke viac ako tisíc rokov, od 4. storočia pred n.l. do 11. storočia n.l.. Nachádza sa vo vnútrozemí na severovýchode krajiny. Králi tu vystavali kráľovské paláce, údajne až deväťposchodové, obrovské dágoby na uchovávanie budhistických relikvií, kláštorné komplexy pre 3000 mníchov a nádrže na vodu.

Zánik Anuradhapury
Anuradhapura odolávala stovky rokov nájazdníkom z južnej Indie. Bola neustále ničená a znovu opravovaná až do chvíle, kedy poslednému kráľovi došla trpezlivosť a Anuradhapuru opustil a zanechal svojmu osudu.

Dnes sú v Anuradhapure k videniu ruiny kráľovských palácov staré vyše 2000 rokov, z ktorých sa ale často zachovali len stĺpy. Zachované sú obrovské dágoby ukrývajúce vzácne relikvie. Je tu aj posvätný figovník, ktorý pamätá založenie mesta. K prehliadke mesta treba pol dňa a viac.

Anurádhapura

Polonnaruwa - druhé kráľovské mesto

Polonnaruwa v Severnej provincii vznikla v 10. storočí východne od Anuradhapury ako druhé kráľovské mesto po tom, čo sa kráľ rozhodol opustiť Anurahapuru kvôli neustálym bojom. Aj Polonaruwa bola nakoniec opustená a ponechaná svojmu osudu. Pamiatky sú zachovalejšie než v Anuradhapure a rozmiestnené na rozľahlej lúke.
Zachovali sa okrem iného aj obvodové múry palácov s vytesanými reliéfmi. Obdivovať môžete veľkolepý kráľovský palác, audienčnú sieň, lotosové jazierko, bazén a mnoho ďalších stavieb.
Prehliadka trosiek zaberie 2-3 hodiny.

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Polonnaruva