Zaujímavosti ostrova Srí Lanka

Srí Lanka ponúka okrem hlavných turistických miest aj ďalšie rôzne zaujímavosti, ktoré stoja stranou turistickému ruchu. Na pobreží môžete vidieť rybárov na koloch, korytnačie liahne, majáky alebo gejzír prúdiacej zo skaly. Vydať sa môžete aj do obyčajného dedinského chrámu, kde zažijete nevšednú atmosféru pokoja a úcty k Buddhovi.

V budhistickom chráme

Rybári na koloch

Na južnom pobreží Srí Lanky okolo Koggaly, Weligamy a Mirissy môžete ešte stále vidieť rybárov chytajúcich ryby v sede na koloch. V plytkých zátokách s koralovými útesmi rybári nemôžu používať loďky. Preto skoro ráno a neskoro popoludní vyliezajú na stĺpiky, so sedátkami pevne zasadenými do morského dna, a nahadzujú jednoduché udičky alebo len silný vlasec s háčikom. Ulovenej rybky ukladajú do vriec alebo sieťok pri nohách.

Rybár na koloch

Korytnačie liahne

Na juhozápadnom a južnom pobreží je niekoľko korytnačích liahní. Zmyslom liahní je ochrana ešte nenarodených korytnačiek. Liahne zhromažďujú vajíčka, ktoré korytnačky nakládli na plážach a po vyliahnutí malé korytnačky vypúšťajú do oceánu. Domorodci totiž radi korytnačie hniezda vyberajú a vajíčka predávajú na čiernom trhu alebo si ich jednoducho usmažia na panvici. Liahne najdate v Kosgode, Habaraduwe alebo v Mirisse.

Želví líheň na Srí Lance

Maják Dondra

Maják Dondra je postavený na najjužnejšom cípe Srí Lanky. Do majáka prístup nie je, ale okolie je pekné a s výhľadom na oceán. Dondra je tiež miestom, kde môžete vidieť slona. V tunajšom budhistickom chráme pri hlavnej ceste majú hneď dvoch.

Maják Dondra, Srí Lanka

Najvyšší sediaci Buddha na Srí Lanke

Chrám s najvyšším sediacim Budhom nájdete na južnom pobreží Srí Lanky v meste Dikwella. Socha je 50 metrov vysoká a po schodisku za ňou môžete vystúpať až k hlave Budhu. Socha bola postavená relatívne nedávno, ale niektoré časti chrámu sú až 300 rokov staré. Je tu aj novodobá sieň hrôzy s modelmi démonov a hriešnikov v životnej veľkosti.

Nejvyšší sedící Buddha, Srí Lanka

Skalný komín Ho-o-maniya

Skalný komín Ho-o-maniya nájdete neďaleko mesta Dikwella na južnom pobreží. Prírodným komínom v skale tú vytryskuje voda až do výšky 20 metrov. Je to úchvatné divadlo sprevádzané hlučnými zvukmi predovšetkým v období južného monzúnu v máji a v júni. V iné mesiace, kedy je oceán pokojnejší, je najlepšiou dobou popoludňajší príliv. Skoro ráno pravdepodobne neuvidíte vôbec nič.

Skalní komín na Srí Lance

Budhistické chrámy

Vypravte sa najlepšie v nedeľu alebo pri splne do budhistických chrámov, ktoré sú na Srí Lanke doslova na každom kroku. Zažijete upokojujúcu atmosféru pri speve modlitieb, zapaľovanie vonných tyčiniek a olejových lámp. Vhoďte mincu do chrámovej pokladničky a želajte si svoje tajné priania.

Buddhistický chrám

Tanec na Srí Lanke

Tradičný tanec, rovnako ako náboženstvo, je neoddeliteľnou súčasťou života občanov Srí Lanky. Bol obľúbený už v období kandyjských kráľov a pri oslavách, festivaloch a vyháňaní démonov a zlých duchov ho môžete vidieť aj dnes. Tanečníci sú väčšinou muži.

Kandyjský tanec
Kandyjský tanec je považovaný za národný tanec Srí Lanky. V Kandy sa každý večer koná predstavenie s ukážkou týchto tancov. Je to zmes pokojných, ladných pohybov a akrobatických prvkov. Tanečníci sú oblečení v pestrofarebných kostýmoch a ozdobení množstvom šperkov. Show býva zakončená chôdzou po žeravom uhlí.

Diabolské tance
Hoci sa to zdá neuveriteľné, na Srí Lanke stále veria, že pomocou tanca, zvukov bubnov, kadidla a masiek vyženú z človeka zlých duchov a démonov. Je to scénický obrad, pri ktorom tanečník v kroji tancuje s fakľami v ruke ako zmyslov zbavený a hudobníci búšia do obojstranných bubienkov.

Tanec v Kandy
Vymítání ďábla tancem

Historické pamiatky na Srí Lanke

Navštívte pamiatky zapísané na zozname UNESCO - impozantné ruiny starodávnych kráľovských palácov v Anuradhapure a Polonnaruwe, Chrám Budhovho zubu v Kandy, skalné chrámy v Dambule, tajomnú skalu Sigiriya alebo starú časť mesta Galle s hradbami z doby vlády Holanďanov.

 

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Srí Lanka - historické památky