Pláže ostrova Srí Lanka

Na pobreží ostrova Sri Lanka sa nachádza mnoho krásných pláží. Biely piesok kontrastuje s tyrkysovo modrou vodou a exotický vzhľad ešte viac umocňujú vysoké palmy. Okrem relaxu ponúka Sri Lanka šnorchlovanie a surfovanie. V okolí pláže je naviac množstvo miest, kam sa dá vyraziť na výlet. Najlepšie pláže ukrýva Sri Lanka na južnom a východnom pobreží.

  • nočný život v letoviskách Unawatuna, Mirissa a Tangalle - južné pobrežie Sri Lanky
  • korytnačie liahne Hikkaduwa - juhozápadné pobrežie Sri Lanky
  • surfovanie v Arugam Bay - východné pobrežie Sri Lanky
  • šnorchlovanie v Niaveli - východné pobrežie Sri Lanky
Pláže Srí Lanka - Unawatuna

Pláž Mirissa Sri Lanka - pozorovanie veľrýb a delfínov

Jednou z najlepších pláží na juhu Sri Lanky je Mirissa, ktorá sa nachádza v rovnakopomenovanom letovisku. Dôvodom jej obľúbenosti je možnosť šnorchlovania, nočný život a dobrá dostupnosť. Belostná pláž v Mirisse má svoj osobitý pôvab a vďaka koralovitému dnu je ideálnym miestom k šnorchlovaniu na Sri Lanke. Vlny sa lámu tesne pri brehu, takže je možné kúpať sa v Mirisse a oddávať sa vodným radovánkam. Nachádza sa tu malý polostrov, ktorý je ľahko prístupný a aj pri ňom je zaujímavé šnorchlovanie. Okrem toho ponúka pohľad na celú pláž a priľahlú dedinu plnú obchodov so suvenírmi, reštauráciami a barmi, ktoré sľubujú rušný nočný život.

Skoro ráno sa môžete zájsť pozrieť do prístavu na úlovky miestnych rybárov alebo si dopriať tradičnú ajurvédsku masáž.

Pozorovanie modrých veľrýb a delfínov je v Mirisse, a celkovo na Sri Lanke, možné predovšetkým od novembra do apríla.

Pri zájazoch Go2 volíme k odpočinku práve pláž v Mirisse, pretože je podľa nášho názoru najkrajšia zo všetkých pláží na juhu Sri Lanky.

 

Okolie Mirissy

Historické mesto GalleBývalá holandská kolónia je označovaná za nakrajšie mesto Sri Lanky. Vďaka jedinečnej architektúre zo 17. storočia je zapísaná na zozname UNESCO. Vzdialenosť: 45 minút

Národný park YalaJeden z najstarších parkov Sri Lanky, kde môžete pozorovať vo voľnej prírode slony, gepardy, byvoli a ďalšie zvieratá. Vzdialenosť: 2,5 - 3 hodiny, transport autom

Dažďový prales SinharádžaPosledná oblasť nenarušeného pôvodného pralesu na Sri Lanke skrýva unikátnu faunu, flóru a mnoho ďalších zaujímavostí. Vzdialenosť: 2,5 - 3 hodiny, transport autom

Pláž Mirissa
Pláž Mirissa

Tip: Jedným z tradičných srílandských pokrmov sú pšeniční placky roti. Dewimini Roti Shop v Mirisse naozaj vie, ako ich pripraviť a ponúka mnoho druhov na sladko aj na slano doslova za pár drobných.

Tip: Klienti Go2 sa môžu zúčastniť plavieb za modrými veľrybami, ktoré sa konajú v zime aj na jar (november - apríl), za zvýhodnenú cenu.

 

 

Pláž Unawatuna (juh ostrova Srí Lanka)

Ďalším známym letoviskom a centrom nočného života na juhu Srí Lanky je Unawatuna. Aj tu v roku 2004 udrelo tsunami a pôvodnú širokú pláž zúžilo tak, že voda na niektorých miestach siaha až k penziónom. Tunajšie tyrkysové vody sú garanciou nezabudnuteľného šnorchlovania alebo potápania na Srí Lanke. Ukrýva sa v nich napríklad vrak nákladnej lode Lord Nelson. V tunajšom potápačskom centre môžete absolvovať potápačský kurz PADI alebo si vyskúšať vodné športy, ktoré ponúkajú niektoré zo zážitkových kancelárií. Spoločne so západom slnka sa z Unawatuny stáva centrum zábavy a nočný život Srí Lanka na tomto mieste rozhodne zaručuje.

Okolie Unawatuny:

Pláž Darawella: Najfotogenickejšia pláž Srí Lanky, kde sa nachádza známa lanová hojdačka upevnená na jednej z paliem.

Jungle Beach: Pár minút od Unawatuny sa nachádza Jungle Beach. Aby ste sa na ňu dostali, musíte prejsť džungľou. Na pláži vás uvítajú kľudné vody a stromy poskytujú príjemné tienisté zákutia. Je tiež ďalším miestom, kde sa dá na Srí Lanke naozaj užiť šnorchlovanie. Vzdialenosť od letiska: 2,5 hodiny

Pláž Unawatuna

Pláž Weligama (juh Srí Lanky)

Najlepšie pláže ukrýva Srí Lanka naozaj na juhu a Weligama je toho ďalším dôkazom. Weligama v preklade znamená „Piesočná dedina“. Pláž sa nachádza v zálive na južnom pobreží Srí Lanky a z časti slúži ako prístav pre katamarány miestnych rybárov. Dno sa pomaly zvažuje dole a vytvára tak vhodné podmienky pre šnorchlovanie. Rozhľad z pláže spestruje neďaleký otrovček Taprobane, ktorý je súkromný. Weligama mimo iné ponúka aj dobré podmienky na surfovanie na Srí Lanke, obzvlásť pre začiatočníkov. V okolí sú rybári posedávajpci na drevených kôloch zatlčených do morského dna, ktorí čakajú na svoj úlovok. Ide o tradičný spôsob rybolovu a jednotlivé kôly sa dedia z otca na syna. Množstvo rybárov si však požiada za pózovanie do objektívu peniaze. Aj vďaka týmto fotografiám sa Srí Lanka preslávila po celom svete. Vzdialenosť od letiska: 3 hodiny

 

 

Pláž WeligamaZájdite sa osviežiť lahodným čerstvým džúsom do miestneho ovocného baru oproti autobusovej stanici smerom k oceánu. Ponuka je tak veľká, že nebudete vedieť, ktorý džús si vybrať. 

 

Tangalla - jedna z najlepších pláží na Srí Lanke pre milovníkov kľudu a pohody

Pokiaľ hľadáte počas svojho pobytu na Srí Lanke po krásnej a zároveň kľudnej pláži, Tangalla je tým pravým miestom, kde ju hľadať. Hlavná pláž s jemným pieskom a palmami v pozadí sa tiahne kam len oho dohliadne. Tangalla je vhodná skôr pre plážové aktivity. Plávať tu je možné za kamennými priehradami, o ktoré sa trieštia veľké vlny. Ak milujete kľud a radi sa započúvate do šumenia oceánu, najlepšie pláže ukrýva Srí Lanka práve tam.

Okolie Tangally:

  • Menšie pláže juhozápadne od Tangally ponúkajú dokonalý kľud. Nájdete tu svetlý piesok, priezračné modré vody, a okrem lacnejších guesthousov alebo rezortov zostávajúcich z chatiek, už vôbec nič
  • Unakuruwa Bay: Záliv, ktorý si svojou pohodovou atmosférou a dobrými vlnami získal priazeň hlavne u surfárov a miestnych. Nájdete tu požičovne surfov, ale aj bary zbité z pár prkien.

Vzdialenosť od letiska: 4 hodiny

Pláž Tangalla

Na najlepšie krevety a mangový šalát zájdite do reštaurácie Dream Family. Ide o rodinný podnik, kde matka s dcérou varia, otec v noci chytá ryby a krevety a syn zastáva rolu obsluhy aj manažéra. Jedlo je výborné a budete sa cítiť skoro ako doma.

Pláž Koggala

Poslednou zastávkou na južnom pobreží Srí Lanky je Koggala. Široká pláž je vhodná k relaxácii a odpočinku. Kvôli silným vlnám sa neodporúča ku kúpaniu, ale samozrejme záleží na konkrétnych podmienkach. Pláž z jednej strany obmýva Indický oceán, z tej druhej jazero Koggala. Mangrovníkové háje a ostrovčeky roztrúsené po kľudnej vodnej hladine môžete preskúmať v rámci plavby loďou.

Vzdialenosť od letiska: 2,5 - 3 hodiny

Na brehu jazera sa nachádza niekoľko bylinkových záhrad (spice gardens) Vstup do nich býva zadarmo, pretože sú podporované štátom. Miestny sprievodca vám ukáže, ako rastie vanilka, chilli alebo ostatné exotické korenie

Pláž Hikkaduwa

Korytnačie liahne a nočný život, surf na Srí Lanke

Ďalším obľúbeným letoviskom a centrom zábavy, ktoré ukrýva juhozápadní pobrežie Srí Lanky je Hikkaduwa. Nájdete tu množstvo hotelov, penziónov, reštaurácií, obchodov a potulných predajcov. Kľud v Hikkaduwe večer rozhodne nečakajte. Nočný život tu veľa krát pulzuje až do skorých ranných hodín. Pokiaľ sa rozhodnete skôr pre denné aktivity, pláž patrí k tým najlepším pre šnorchlovanie aj surfovanie na Srí Lanke. Dobré vlny si tu máte šancu vyskúšať od decembra do apríla.

Okolie Hikkaduwi:

  • A & A Turtle Conservation and Research Center – korytnačie liahne, kde si počas prehliadky môžete pochovať, ako malé korytnačky tak aj najväčšie karety vážiace niekoľko desiatok kilogramov 
  • Kosgoda sea turtle conversation project – korytnačie liahne a záhranná stanica ponúkajú prehliadky s veľmi dobrou informačnou hodnotou. Zamestnáva dobrovoľníkov z celého sveta, ktorí radi zodpovedajú vaše otázky. Korytnačiek sa nemôžete dotýkať, len na nich pozearť. 

Vzdialenosť od letiska: 2 hodiny

Surfovánie Srí Lanka

Pláž Bentota (západ Srí Lanky)

Pláž Bentota sa nachádza na západnom pobreží Srí Lanky. Leží v pôvodnom rybárskom mestečku a zozadu ju chráni rieka Bentota Ganga. Miest pre šnorchlovanie Srí Lanka ponúka mnoho a Bentota je jedným z nich. Krásny podmorský život a vhodné podmienky pre vodné športy sú jej najväčšími prednosťami. V jej okolí sa navyše nachádza korytnačia liaheň alebo sloní sirotinec.

Pláž Nilaveli - najlepšie šnorchlovanie

Pláž Nilaveli je pýchou východného pobrežia Srí Lanky blízko mesta Trincomalee a najlepšie šnorchlovanie na Srí Lanke si užijete práve tam. Ide o kľudnejšiu časť ostrova - nejazdí sem také množstvo turistov ako na juh. Nilaveli je široká pláž s priezračnou vodou ukrývajúca pestrý podmorský svet. Neďaleko od brehu sa z hladiny dvíha Holubí ostrov, ktorý je vďaka veľkému množstvu korálov zárukou jedinečného šnorchlovania alebo potápania na Srí Lanke. Turistická infraštruktúra nie je tak rozvinutá, no aj tak sa tu dajú nájsť aktivity ako napríklad pozorovanie veľrýb a delfínov.

Vzdialenosť od letiska: približne 8 hodín

Pláž Nilaveli

 

Na pláži v Nilaveli môžete relaxovať počas nášho zájazdu SRÍ LANKA MÁJ-OKTÓBER

 

Pláž Arugam bay - surfersky raj na východnom pobreží Srí Lanky

Kúsok od kľudného mestečka Puttuvil (východné pobrežie Srí Lanky) sa za polmovými hájmi ukrýva zátoka Arugam Bay, ktorá je jednám z najlepších miest pre surfovanie na Srí Lanke. Hlavná sezóna trvá od mája do októbra a počas nej tu prúdia dobré vlny aj pre začiatočníkov. V júli sa v Arugam Bay konajú medzinárodné surférske závody.

Ďalšie surférske pláže - východné pobrežie Srí Lanky:

  • Pláž Panama
  • Pláž Okanda

Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa - divoké juhozápadné pobrežie

Všetky tieto dlhé piesočnaté pláže sa nachádzajú na juhozápadnom pobreží Srí Lanky. Vlny tu bývajú prudké a prúdy silné - vstup do vody tu je obtiažny a plávanie často nemožné. 
Vzdialenosť od letiska: 1-2 hodiny

Kalpitiya - lagúna pre kitesurfing

Pláž v Kalpitiye na severozápade ostrova využívajú hlavne milovníci surfovej dosky s padákom. Tunajšia rozsiahla lagúna s pokojnou vodou poskytuje najlepšie podmienky pre kitesurfing na Srí Lanke.

Pláž Negombo a Marawila

Pláže v Negombo a Marawila sú najbližšie k medzinárodnému letisku v Kolombe. Piesok je však hnedý a voda znečistená kvôli hustému osídleniu oblasti. Dajú sa preto odporúčiť len pre odpočinok po prílete alebo posledný relax pred odletom.

Vzdialenosť od letiska: 15 a 45 minút

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Pláž v Marawile