Pláže ostrova Srí Lanka

Exotické pláže lemované palmami, s bielym jemným pieskom a tyrkysovou vodou nájdete na južnom pobreží. Pre odpočinok a plávanie sú najvhodnejšie pláže v oblasti Mirissy, Unawatuny a Tangally. Okrem relaxácie na pláži tu môžete pozorovať podmorský život a navštíviť blízke národné parky so slonmi a gepardami, pôvodný dažďový prales a starodávnu pevnosť Galle.

Pláže Srí Lanka - Unawatuna

Pláž Mirissa - exotika ako sa patrí

Belostná pláž v Mirisse má svoj osobitý pôvab. Voda je tu priezračne tyrkysová a more je vhodné na kúpanie. Okrem iného tu môžete šnorchlovať nad koralmi alebo pozorovať obrie modré veľryby a delfíny vo voľnej prírode.
Na pláži a v dedine nájdete dostatok reštaurácií a obchodíkov so suvenírmi a unikátnu korytnačiu záchrannú stanicu. Skoro ráno si môžete zájsť pozrieť tunajší prístav, kam rybári privážajú svoje úlovky. Svojmu telu doprajte tradičné ajurvédske masáže v tropickej záhrade.

Na odpočinok pri zájazdoch Go2 volíme práve pláž v Mirisse, lebo je podľa nášho názoru zo západných a južných pláží najlepšia.


 

Okolie Mirissy

Neďaleko Mirissy sa nachádza historické mesto Galle, ktoré je vďaka svojim hradbám a jedinečnej holandskej architektúre zo 17. storočia zapísané na zoznam UNESCO a národný park Yala, kde môžete vo voľnej prírode pozorovať slony, gepardy, byvoly, krokodíly a ďalšie zvieratá. Navštíviť môžete aj pôvodný dažďový prales Sinharádža.

Vzdialenosť (transfer autom): 2,5 hodiny od letiska, Galle 45 minút, Yala a dažďový prales 2,5 - 3 hodiny

 

 

.

Pláž Mirissa
Pláž MirissaZájdite sa pozrieť do korytnačej liahne uprostred pláže, kde na svoje vypustenie do oceánu čakajú korytnačky staré len niekoľko dní. Navštívte koloniálne mesto Galle (UNESCO) a neďalekú pláž v Unawatune. 

 

Pláž Unawatuna

Pláž v Unawatune, bola jednou z najkrajších pláží pred tsunami. Tsunami však odhryzlo väčšinu z jej širokej pláže a zostal len pomerne úzky pruh piesku a voda siahala na niektorých miestach až k penziónom. V marci 2015 však pláž prešla "rekonštrukciou", keď bolo na pláž z oceánu napumpovaných 250 tisíc metrických ton piesku, čím sa pláž opäť rozšírila a momentálne jej šírka dosahuje až 30 m. Unawatuna je jedna z najobľúbenejších pláží a je centrom zábavy juhu. Oceán býva tyrkysovo modrý, vo vode ale niekedy plávajú riasy. Dno sa prudko zvažuje. Vďaka koralom ďaleko od pláže, o ktoré sa lámu vlny, je to pláž vhodná na plávanie a tiež šnorchlovanie. Vrak potopenej nákladnej lode Lord Nelson ocenia potápači. Potápačský kurz PADI môžete absolvovať v tunajšom potápačskom centre. Môžete sa vydať aj na výlet loďou s preskleným dnom ku koralovému útesu.

Vzdialenosť od letiska: 2,5 hodiny

Pláž Unawatuna

Pláž Weligama

Weligama znamená v preklade "Piesočná dedina". Tunajšia pláž je v zálive s pokojnou vodou a je dlhá a široká. Časť pláže slúži ako parkovisko katamaránov miestnych rybárov. Dno sa zvažuje pomaly, voda ale nemusí byť najčistejšia. Ak budete bývať niekde na juhu a ak sa budete chcieť naučiť surfovať, Weligama je tým najlepším miestom.

Vzdialenosť od letiska: 3 hodiny

 

 

Pláž WeligamaZájdite sa osviežiť lahodným čerstvým džúsom do miestneho ovocného baru oproti autobusovej stanici smerom k oceánu. Ponuka je tak veľká, že nebudete vedieť, ktorý džús si vybrať. 

 

Pláže mesta Tangalla

Pláže okolo mesta Tangalla na juhu ostrova sú najvhodnejšie na relax bez ľudí a nočných party. Tangalla má nádhernú hlavnú 3km dlhú pláž so svetlým pieskom. Ak hľadáte pokojnú pláž s niekoľkými rezortmi a reštauráciami, zamierte sem. Plávať tu je možné, vlny a prúdy môžu byť ale silné a zradné.

Pláže pred TANGALLOU
Malé pláže v zálivoch juhozápadne od Tangally ponúkajú dokonalý pokoj. Nájdete tu svetlý piesok, tyrkysovú vodu a okrem drahších hotelov, lacnejších guesthousov alebo rezortov pozostávajúcich z chatiek už vôbec nič. Za nákupmi sa treba vydať tuk tukom do neďalekej Tangally.

Vzdialenosť od letiska: 4 hodiny

 

 

 

Pláž Tangalla

Pláž Koggala

Koggala má krásnu dlhú a širokú pláž vhodnú na relaxáciu, ktorá ale kvôli silným vlnám nie je vhodná na kúpanie. Neďaleko Koggaly sa nachádza jazero Koggala a záhrada s korením. Po jazere sa môžete previesť na katamaráne. V okolí Koggaly sú k videniu rybári, chytajúci ryby z kolov zapichnutých do morského dna medzi koralmi (tradičný spôsob rybolovu).

Vzdialenosť od letiska: 2,5-3 hodiny

 

Pláž Hikkaduwa

Pláž v Hikkaduwe patrí medzi najobľúbenejšie pláže juhozápadného pobrežia. Je to centrum zábavy, pokoj tu večer nečakajte. Pláž je vhodná na kúpanie a surfovanie. Od decembra do apríla tu nájdete tie najlepšie vlny na surfovanie. Koralové útesy poskytujú jedny z najlepších podmienok na šnorchlovanie na ostrove. Hikkaduwa je klasickým plážovým letoviskom s hotelmi, guesthousmi, reštauráciami, obchodmi a plážovými predavačmi tovaru od ovocia až po predmety, o ktorých ani nemáte tušenie, že existujú.

Vzdialenosť od letiska: 2 hodiny

Surfovánie Srí Lanka

Pláž Nilaveli - šnorchlovanie na severovýchode

Nilaveli na severovýchodnom pobreží Srí Lanky blízkosti Trincomalee má dlhú a širokú pláž s priezračnou vodou. Do tsunami tu na plážach býval ten najbelší piesok z celej Srí Lanky. Neďaleko pláže sa nachádza Holubí ostrov, s výbornými podmienkami na šnorchlovanie. Je tu možné aj pozorovať veľryby a delfíny na šírom oceáne. Okrem hotelov a lacnejších rezortov tu žiadnu inú turistickú infraštruktúru nenájdete. V nasledujúcich rokoch sa však očakáva veľký rozvoj celého východného pobrežia. Sezóna tu trvá od mája do septembra. 

Vzdialenosť od letiska: asi 8 hodín

Pláž Nilaveli

 

Na pláži v Nilaveli môžete relaxovať počas nášho zájazdu SRÍ LANKA MÁJ-OKTÓBER

 

Pláž Arugam bay - surfersky raj

Arugam bay na východnom pobreží je vyhlásenou plážou medzi surfermi. Od apríla do septembra tu nájdete tie najlepšie vlny na surfovanie z celej Srí Lanky. Každoročne v júli sa tu konajú medzinárodné surferské preteky. Je tu niekoľko rezortov pre nenáročných cestovateľov. Ďalšími surferskými plážami sú Okanda a Panama južne od Arugam bay. Najlepšie počasie je tu od apríla do septembra.
Vzdialenosť od letiska: asi 9 hodín

Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa - divoké juhozápadné pobrežie

Všetky tieto dlhé piesčité pláže sa nachádza na juhozápadnom pobreží. Vlny tu bývajú prudké a vstup do vody tu je obtiažny a plávanie často nemožné. Sú tu veľké hotely s bazénmi aj lacnejšie guesthousy, reštaurácie, obchody i plážoví predavači všetkého možného.

Vzdialenosť od letiska: 1-2 hodiny

Kalpitiya - lagúna pre kitesurfing

Pláž v Kalpitiye na severozápade ostrova využívajú hlavne milovníci surfovej dosky s padákom. Tunajšia rozsiahla lagúna s pokojnou vodou poskytuje najlepšie podmienky pre kitesurfing na Srí Lanke.

Pláž Negombo a Marawila

Pláže v Negombo a Marawila sú najbližšie k medzinárodnému letisku. Široké pláže s hnedým pieskom sa zvažujú prudko, plávanie je tu možné. Kvôli blízkosti mesta a hustému osídleniu pobreží nie sú však pláže ani voda najčistejšie a dajú sa preto odporučiť len na 1-2 dni po prílete alebo pred odletom.

 

Vzdialenosť od letiska: 15 a 45 minút

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Pláž v Marawile