Kandy - kráľovské mesto s Chrámom Buddhovho zubu

Mesto Kandy nachádzajúce sa na okraji srílanskej vysočiny obklopené hornatou krajinou bolo posledným kráľovským mestom až do roku 1815, kedy ho dobyli Briti. Pre budhistov má Kandy nesmierny význam, pretože v bývalom kráľovskom paláci na brehu jazera je ukrytá najcennejšia relikvia Srí Lanky - Buddhov zub. Na ostrove uprostred jazera mal kráľ Rážasinha vlastný hárem a Briti neskôr sklad munície. Neďaleko Kandy v Peradeniyi sa nachádza kráľovská botanická záhrada.

Chrám Buddhovho zuba v Kandy

Chrám Buddhovho zubu - jediný naozajstný chrám na Srí Lanke

V očarujúcom chráme so zlatou strechou, postavenom na brehu veľkého jazera, je údajne ukrytá najcennejšia budhistická relikvia Srí Lanky - Buddhov zub, ktorý bol na Srí Lanku privezený z Indie roku 371. Chrám bol stavaný v rokoch 1687 až 1707 a ďalej v rokoch 1747 až 1782. Skoro ráno a navečer sa tu konajú modlitby, tzv. púdži. Na počesť Buddhovho zubu sa v Kandy v júli alebo auguste každoročne koná festival, tzv. Esala Perahera, kedy je posvätný zub uložený v schránke nesený v dlhom sprievode tanečníkov a hudobníkov na chrbte ozdobeného slona.

Chrám Kandy

Chrám Buddhovho zubu - relikviár

Buddhov zub je ukrytý v zlatej schránke v tvare dágoby, ktorá je ukrytá v ďalších šiestich postupne sa zväčšujúcich schránkach. Schránka je umiestnená na oltári v prísne stráženej miestnosti. Strážcovia dbajú na to, aby nikto nebol k oltáru bližšie ako 3 metre a nevidel vnútro relikviáre na dlhšie ako 15 sekúnd. Pred oltárom často sedia modliaci sa veriaci. Za relikviárom je budova s mnohými sochami sediaceho Budhu a múzeom s darmi venovanými chrámu.

Chrám Buddhovho zuba Kandy

Chrám Buddhovho zubu - audienčná sieň

Súčasťou komplexu Chrámu Buddhovho zubu je audienčná sieň z 19. storočia, v ktorej došlo v roku 1815 k podpisu zmluvy postupujúceho Kandyjského kráľovstva vlády Británie. Dôvodom postúpenia bola údajne krutosť kráľa, jeho pohŕdanie súdmi a porušovanie ľudských práv. 
Sieň je zaujímavá svojimi otesanými kamennými stĺpmi podopierajúcimi strechu, ktoré vyzerajú ako drevené.

 

 

Audienčná sieň, Kandy

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya sa nachádza 6km od Kandy. Je tu krásne stromoradie kráľovských paliem a zbierky ďalších druhov paliem, obrovské bambusy alebo stromy salámovníkov. Obrovský fikus Benjamín, ktorý sa rozkladal na ploche 1600m2 a bol najväčšou atrakciou záhrady, však nedávno zasiahol zub času a musel byť výrazne orezaný.

 

 


SPÄŤ NA SRÍ LANKA SPRIEVODCA 

Botanická zahrada Kandy