Verejná doprava - vlak

Verejná doprava - vlak

Tento ikonický dopravný prostriedok je pre všetkých vášnivých cestovateľov najvyhľadávanejším spôsobom dopravy po Sri Lanke. Tunajšie vlaky tu obvykle nemajú žiadne dvere, vagóny a kupé vyzerajú veľmi ošarpane až zastaralo a väčšinou bez fungujúcej klimatizácie vo vnútri. Jedna jazda môže kľudne trvať až 3-4 hodiny za zvuku škrípajúcich bŕzd, na všetkých pravidelných zastávkach. Výnimkou nie sú ani pravidelné niekoľkohodinové meškania. Vďaka tomu si ale môžete v kľude vychutnať nezabudnuteľné výhľady na čajové plantáže a palmy, hory a božskú scenériu na skutočnú tropickú džungľu. 

V každom vlaku existujú tri vlakové triedy, prvá trieda je väčšinou klimatizovaná, v druhej triede sa nachádzajú guľaté ventilátory či fúkače, ktoré ale nie vždy fungujú a tretia trieda sa predáva s miestenkami a je zvyčajne najlacnejšia, pretože je len malá pravdepodobnosť, že sa v nej nájde voľné miesto na sedenie. Do každej triedy jej nutné kúpiť lístky vždy zvlášť a na nádražie, z ktorého cestujete. Na Srí Lanke vedie niekoľko železničných tratí, ktorá má 4 najznámejšie hlavné trasy:

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale
  • Colombo – Anuradhapura – Vavunia

Podobne ako v autobusoch aj tu ľudia vo vlaku musia pretrpieť a stáť niekoľko hodín v úmornej horúčave, tlačení sa jeden na druhého. Nie vždy sú k dispozícii všetky vlakové triedy. Najčastejšie sa pre prepravu cestujúcich využívajú vlaky, v ktorých je dostupná len tretia trieda a od toho sa odvíja obmedzený počet miest. Existujú tu tiež vlaky InterCity, v ktorých je najznámejšie cestovanie práve prvou triedou napr. na trase z Colomba do Batticaoly. Cestovanie miestnymi vlakmi je pre všerkých veľkým dobrodružstvom a ohromným zážitkom!

Jednou z najkrajších a najznámejších trás, počas ktorej ľudia robia ikonické fotografické snímky je na trase Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla. Je až neuveriteľné, aké prenádherné fotky vznikajú z týchto miest a že práve miestny vlak sa stal tak obľúbenou a najviac vyhľadávanou turistickou atrakciou. 

Z historicky doložených poznatkov bolo na Sri Lanke postavených niekoľko železníc vďaka Britom, v dobách kedy bola Sri Lanka britskou kolóniou. Briti tu tiež postavili jednu z najkrajších železničných stavieb The Nine Arch Bridge – most, ktorý tvorí viadukt medzi najznámejšími stanicami Demodara a Ella. Tento most je postavený z tehál, hornín a cementu bez jediného kusu ocele. Pokiaľ budete mať šťastie môžete zastihnúť prechádzajúci ikonický vlak s mávajúcimi ľuďmi a spraviť si obľúbené snímky na železnici v otvorenej prírode.