Verejná doprava - autobusy

Verejná doprava - autobusy

Verejné autobusy

Cestovanie miestnymi verejnými autobusmi indickej značky TATA sa často môže stať pre bežných turistov a cestovateľov Srí Lankou až nepohodlným zážitkom a tlačenicou. Všetky verejné autobusy sa v centre Kolomba bežne zastavujú mávnutím ruky, na znamenie šoférovi, ktorý na moment svoje vozidlo zastaví a ľudia do neho naskakujú, niekedy doslova za jazdy. Po celý čas má väčšinou autobus otvorené dvere, čo je v mnohým verejných dopravných prostriedkoch známou a tiež jedinou možnou klimatizáciou. Potešujúce ale je, že aj cez všetok nekomfort sa Srílančania vždy a za akýchkoľvek okolností na vás usmievajú. Preto aj v ten najnepohodlnejší okamžik počas akejkoľvek jazdy sa aj vám na tvári vykúzli úsmev, ktorý musíte všetkým oplatiť. 

Tiež si môžete všimnúť, že ak je autobus preplnený k prasknutiu, veľa ľudí nevie ako by vytvorili viac miesta a kam by tiež umiestnili svoje kabelky alebo batohy. Preto tu funguje jedno praktické pravidlo, ktorým sa tu každý riadi. Všetky batohy a kabelky musí každý po nastúpení do autobusu dať dole a odložiť ich buď do prednej časti autobusu k šoférovi, na jednu hromadu alebo do priehradok nad sedadlo alebo (a to najčastejšie) na kolená cudzím sediacim osobám. Takže ak sedíte a máte svoj batoh na nohách, je dosť pravdepodobné, že dostanete ešte druhú nálož. 

 

Ďalším neobvyklým prekvapením v dopravných prostriedkoch je tiež státie v kolóne alebo čakanie na zastávke, počas ktorého nastúpia do autobusu bezdomovci, ktorí najskôr porozprávajú svoj príbeh v sinhálštine a keď dorozprávajú, prechádzajú uličkou a s natiahnutou dlaňou prosia a žobrú o peniaze. 
Každý deň sú všetky autobusy v centre veľmi zaľudnené, pretože stále ide o najlacnejší dopravný prostriedok, ktorý využíva takmer väčšina domácich. Štýl jazdy prebieha v doprovode hlasitých melódií a pesničiek, ktoré hrajú z televízie visiacej obvykle nad pánom šoférom. 

Počas jazdy tiež neminiete pána revízora - obvykle veľmi štíhleho a trochu ušmudlaného muža s farebnými papierikmi v ruke, ktorý na každej zastávke pravidelne kričí a vrieska: "Ba-hi-nna, Ba-hi-nna, Ba-hi-nna!" Ako pokyn k rýchlemu nastupovaniu a vystupovaniu. Od ľudí potom tento muž vyberá počas jazdy pár drobných na cestovný lístok. Niekedy lístok dostanete, niekedy nie, ale platiť musíte vždy. Väčšinou je to len niečo málo okolo 20 - 70 rupií, v závislosti na vzdialenosti, ako ďaleko máte namierené. Miesto, kde chcete vystupovať si ale musíte sledovať sami a včas upozorniť pána revízora či ostatných ľudí čo stoja, kedy a kde budete vystupovať.

Vládne autobusy

Ak sa chcete vydať za cestovaním niekam ďaleko, (napr. z centra Kolomba smerom na juh či východ na krásne pláže alebo surfovať) je lepšie zvoliť jazdu tzv. Government autobusom alebo vládnym autobusom, ktorý slúži väčšinou na prepravu osôb na dlhé vzdialenosti. Spoznáte ho tak, že má zvyčajne červenú farbu a jazda v ňom, bude rovnako nezabudnuteľným zážitkom ako v obyčajnom verejnom autobuse, len s tým rozdielom, že bude trvať dvakrát toľko hodín s menším počtom zastávok. 

Vládne autobusy majú väčšinou svoje cestovnén poriadky, ktorými sa riadia. Občas ale môže byť veľký problém tento cestovný poriadok nájsť, či na autobusových zastávkach alebo na internete. Preto je vždy lepšie zvoliť si osvedčenú metódu a na informácie o odjazdoch a príjazdoch je lepšie spýtať sa miestnych ľudí, ktorí vždy presne vedia a dokážu ochotne pomôcť a poradiť.

Bohužiaľ Srí Lanka patrí k tým častiam zeme, kde sa na cestovný poriadok nie je možné nikdy spoľahnúť a informácie o odjazdoch a príjazdoch je tu jedna veľká neznáma. Medzi najznámejšie a hlavné autobusové stanice patrí napr. Pettah Bus Station, Colombo Bus Station, Mawatha Bus Station a Kandy Bus Station.

A/C autobusy

Na Srí Lanke existujú aj klimatizované autobusy, micro busy alebo van dodávky. Cestovanie v týchto dopravných prostriedkoch je veľmi pohodlné a preto je tiež cena lístkov či miesteniek o niečo vyššia. Občas sa tiež môže stať, že cena lístka je ešte dvakrát toľko vyššia práve pre turistov a cudzincov.