Užitočné informácie

Tu je niekoľko užitočných informácií, ktoré by ste mali poznať pred cestou na dovolenku na ostrov Srí Lanka.

Dozviete sa, aký je časový posun Srí Lanky voči SR, akú menu si vziať so sebou, čo si so sebou zabaliť, ako je to s pitnou vodou, elektrinou, telefonovaním a internetom na Srí Lanke a aké suveníry si môžete priviezť zo Srí Lanky.

Či potrebujete na cestu na ostrov Srí Lanka víza, sa dočítate v sekcii SRÍ LANKA VÍZUM

Srí Lanka dovolenka - informácie Srí Lanka

Srí Lanka - časový posun

Časový posun na Srí Lanke je +4,5 hodiny oproti slovenskému zimnému času a +3,5 hodiny oproti času letnému.
Slnko vychádza okolo 6.hodiny rannej a zapadá približne štvrť hodiny po 6.hodine večernej. Pol hodiny po západe slnka je už úplná tma.

Západ slunce, Srí Lanka

Akú menu na Srí Lanku

V bankách Vám vymenia doláre, eurá aj libry. Niekedy sú ceny uvádzané v dolároch a dolármi sa dá niekedy platiť.  Odporúčame teda ísť na Srí Lanku s dolármi. Peniaze si môžete vymeniť už na letisku, výmenné kurzy v mestách sa nelíšia. Menej výhodný kurz dostanete v hoteloch. 

Ovoce jambu, Srí Lanka

Čo so sebou na Srí Lanku

Zabaľte si len ľahké letné bavlnené oblečenie a plavky. Teplejšie oblečenie využijete iba v horách okolo miest Haputale a Nuwara Eliya. Z obuvi sú najlepšie vietnamky (zakúpite lacno na Srí Lanke, okrem iného aj v predajniach Baťa), prípadne pohodlné topánky na turistiku. Ďalej nezabudnite na slnečné okuliare, pokrývku hlavy, krém na opaľovanie s ochranným faktorom 35 a viac, panthenol na ošetrenie spálenej kože (kúpite v lekárni), repelent na komáre (napr. oranžový OFF). Hodiť sa vám bude aj malá baterka a dáždnik (ako ochrana proti slnku i dažďu).

Baťa na Srí Lance

Pitná voda na ostrove Srí Lanka

Hotely sú väčšinou napojené na mestské vodovody a voda z kohútikov je pitná. O zdravotnej nezávadnosti vody sa uistite na recepcii. V prípade pochybností pite balenú vodu, ktorú nie je problém zakúpiť kdekoľvek.

Plážová restaurace

Elektrina na Srí Lanke

Elektrické napätie na Srí Lanke je 230V, 50Hz. Zásuvky nie sú rovnaké ako v SR. Sú väčšinou trojkolíkové, niekedy dvojkolíkové, ale adaptér nie je potreba - horná dierka sa odistí pomocou prepisovačky (hotelový personál ochotne predvedie). Každá zásuvka má svoj ​​vypínač. Môže dochádzať ku krátkodobým výpadkom elektriny, ale veľké hotely mávajú vlastné záložné zdroje.

Nádraží, Srí Lanka

Telefonovanie a internet na Srí Lanke

Roaming na Srí Lanke funguje, ale odchádzajúce aj prichádzajúce hovory sú veľmi drahé (okolo 2 - 3 EUR/min). Ak viete, že budete potrebovať počas dovolenky na Srí Lanke telefonovať, kúpte si na letisku SIM kartu s nabitým kreditom niektorého miestneho operátora (Dialog, Etisalat, Airtel). Nabitá karta stojí cca 9 EUR. Volanie do SR stojí asi 0,13 EUR, SMS správa 0,04 EUR. Volanie po Srí Lanke do siete rovnakého operátora stojí 0,1 EUR, SMS správa je skoro zadarmo .

Medzinárodná predvoľba Srí Lanky : +94

Internet na Srí Lanke
Internetové "kaviarne" sú široko dostupné vo všetkých turisticky navštevovaných oblastiach. Cena za 1 hodinu používanie internetu je asi 0,73 EUR. Môžete si tu aj vytlačiť alebo okopírovať dokumenty. WiFi zadarmo má väčšina hotelov a reštaurácií. Lacný je na Srí Lanke mobilný internet pre notebooky, 7 - 9 EUR za mesiac podľa operátora pri najrýchlejšom pripojení (odporúčame Mobitel alebo Dialog). Rýchlosť internetu je na Srí Lanke nižšia ako v SR.

 

Telefonování na Srí Lance

Prepitné a zjednávanie cien na Srí Lanke

K cenám za jedlo a ubytovanie býva často účtovaný 10% príplatok za obsluhu. Tento príplatok je vnímaný skôr ako súčasť ceny než prepitné. Obsluhe sa necháva "neoficiálne" prepitné podľa uváženia (napr. pri drahšej večeri 50 -100 RS).


Zjednávanie cien nie je na Srí Lanke tak bežné ako v iných ázijských krajinách. Ceny za ubytovanie sú väčšinou pevné. Ak sa vydáte na dovolenku na Srí Lanku mimo hlavnej sezóny, môžete skúsiť zjednávať pri ubytovaní v súkromí. Ceny v obchodoch sú tiež pevné. Zjednávať môžete skúsiť na tržniciach, kde vám ako turistovi povedia určite vyššiu cenu než miestnemu. Úspech ale nie je zaručený.
 

Tržnice, Srí Lanka

Srí Lanka suveníry - čo kúpiť

Srí Lanka je krajinou čaju a preto je najčastejším suvenírom pochádzajúcim z tejto krajiny krabička čaju zakúpeného v niektorej z tovární na spracovanie čaju. Ďalšími vyhľadávanými suvenírmi sú vyrezávané drevené masky, korenie (v záhradách s korením je korenie predražené, kupujte na tržniciach alebo v klasických obchodoch), výrobky z kože, z kokosových škrupín a zo slonieho trusu, batikované oblečenie a obrázky. Staré mesto Galle je plné obchodíkov so šperkami s drahokamami, ktoré sa na Srí Lanke ťažia.

 

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA DOVOLENKA 

Katamarány