Užitočné informácie

Tu je niekoľko užitočných informácií, ktoré by ste mali poznať pred cestou na dovolenku na ostrov Srí Lanka.
 

Či potrebujete na cestu na ostrov Srí Lanka víza, sa dočítate v sekcii SRÍ LANKA VÍZUM

Srí Lanka dovolenka - informácie Srí Lanka

Srí Lanka - časový posun

Srí Lanka sa anchádza v indickom časovom pásme. Časový posun je +4,5 hodiny oproti slovenskému zimnému času a +3,5 hodiny oproti času letnému.
Na Srí Lanke nie je zavedený zimný ani letný čas.

Západ slunce, Srí Lanka

Mena ostrova Srí Lanka

Oficiálnou menou na Srí Lanke je srílanská rupia, aktuálny kurz je 1 € = 197.11 LKR.

Peniaze môžete vymeniť rovno po prílete na letiskko, zmenové kurzy sa v mestách nelíšia. Pokiaľ pôjdete do banky, nezabudnite si so sebou vziať pas. V bankách Vám vymenia doláre a eurá. V mestách existujú oficiálne zmenárne, prípadne môžete zmeniť peniaze v hoteloch, kurz je tam ale menej výhodný. Na niektorých miestach môžete platiť aj priamo v dolároch, väčšinou však len vo väčších mestách.

Srí Lanka - bankomaty a platby kartou

Bankomaty na Srí Lanke sú dostupné na letisku v každom meste. Fungujú bez problémov, výber býva väčšinou obmedzený maximálne na 40.000 LKR.

Kartou môžete platiť v hoteloch a väčších obchodoch, ale nie je to samozrejmosťou. Vždy si radšej overte túto možnosť vopred.

Ovoce jambu, Srí Lanka

Čo so sebou na Srí Lanku

Na Srí Lanku si zbaľte ľahké letné bavlnené oblečenie, plavky, letnú obuv a pohodlné topánky na turistiku. Teplejšie oblečenie oceníte v horských oblastiach a pri výstupoch v nočných alebo skorých ranných hodinách.

Určite sa neobídete bez slnečných okuliarov, pokrývky hlavy, krému na opaľovanie s vyšším ochranným faktorom a prípravku na ošetrenie spálenej kože. Bude sa vám hodiť aj malá ľahká baterka a pršiplášť alebo dáždnik. Ďalej určite oceníte repelent s vysokým obsahom DEET. Repelent si zoženiete aj priamo na mieste.

Pri návšteve chrámu musíte mať zahalené ramená aj  kolená, preto je potrebné prispôsobiť oblečenie miestnym požiadavkám, inak vás dovnútra nepustia.Tieto partie stačí zakryť len šatkou.Občas môžete kúpiť šatky aj pred chrámom, ale cena býva niekoľkonásobne vyššia než normálne.

Nezabudnite si zbaliť lekárničku so základným vybavením, hygienický gél na ruky alebo hygienické obrúsky. Odporúčame si tiež obstarať kópiu pasu, ktorú uložte oddelene od ostatných dokladov. 

Pred odjazdom je potrebné uzavrieť cestovné poistenie, ktoré pokryje prípadné liečebné výlohy nutné k vášmu ošetreniu.

Baťa na Srí Lance

Pitná voda na ostrove Srí Lanka

Hotely sú väčšinou napojené na mestské vodovody a voda z kohútikov je pitná. O zdravotnej nezávadnosti vody sa uistite na recepcii. V prípade pochybností pite balenú vodu, ktorú nie je problém zakúpiť kdekoľvek.

Plážová restaurace

Elektrina na Srí Lanke

Elektrické napätie na Srí Lanke je 230V, 50Hz. Zásuvky nie sú rovnaké ako v SR. Sú väčšinou trojkolíkové, niekedy dvojkolíkové, ale adaptér nie je potreba - horná dierka sa odistí pomocou prepisovačky (hotelový personál ochotne predvedie). Každá zásuvka má svoj ​​vypínač. Môže dochádzať ku krátkodobým výpadkom elektriny, ale veľké hotely mávajú vlastné záložné zdroje.

Nádraží, Srí Lanka

Telefonovanie a internet na Srí Lanke

Roaming na Srí Lanke funguje, ale odchádzajúce aj prichádzajúce hovory sú veľmi drahé (okolo 2 - 3 EUR/min). Ak viete, že budete potrebovať počas dovolenky na Srí Lanke telefonovať, kúpte si lokálnu SIM kartu. 

Priamo na letisku je niekoľko stánkov telefónnych operátorov, ktorí ponúkajú výhodné dátové balíčky. Odporúčame Dialog, ktorý má na Srí Lanke najlepšie pokrytie. Priemerná cena za 10 GB sa v prepočte pohybuje okolo 10 €.

Internet 
Internetové "kaviarne" sú široko dostupné vo všetkých turisticky navštevovaných oblastiach. Cena za 1 hodinu používanie internetu je asi 0,73 EUR. Môžete si tu aj vytlačiť alebo okopírovať dokumenty. WiFi zadarmo má väčšina hotelov a reštaurácií. 

 

Telefonování na Srí Lance

Prepitné a zjednávanie cien na Srí Lanke

K cenám za jedlo a ubytovanie býva často účtovaný 10% príplatok za obsluhu. Tento príplatok je vnímaný skôr ako súčasť ceny než prepitné. Obsluhe sa necháva "neoficiálne" prepitné podľa uváženia.


Zjednávanie cien na Srí Lanke

Zjednávanie je na Srí Lanke bežnou zýležitosťou, ale len v niektorých situáciách. Ceny v hoteloch, reštauráciách a obchodoch sú pevné. Rovnako tak ako vstupné na pamiatky a lístky na vlak alebo autobus. Zjednávať môžete v súkromnom ubytovaní. Určite sa nebojte zjednávať s tuk tukármi, taxikármi a na tržnici. Tu môžete znížiť pôvodnú cenu aj na polovicu.

Pre turistov môže byť dohadovanie o cene neprirodzené, ale pre miestnych obyvateľov to je každodenná rutina, preto sa zjednávania rozhodne nebojte.

 

 

Tržnice, Srí Lanka

Srí Lanka suveníry - čo kúpiť

Slávny cejlónsky čaj

Srí Lanka patrí k najväčším výrobcom čaju na svete, a preto je najčastejším suvenírom práve čaj, ktorý môžete kúpiť v klasických obchodoch, tržniciach alebo továrňach na spracovanie čaju. Pokiaľ absolvujete prehliadku továrne na čaj, dozviete sa veľa zaujímavých informácií a môžete sa prejsť po okúzľujúcich čajových plantážach. Po skončení exkurizie je tiež možné čaj ochutnať a rovno aj kúpiť. Majú naozaj veľký výber a ponúkajú aj krásne darčekové balenia.

 

Srílanské korenie

Srí Lanka je ostrovom korenia, získate tu skvelú škoricu, čierne korenie, chilli, kurkumu, koriander, klinčeky a mnoho ďalšieho. Ak sa chcete dozvedideť podrobnosti o rastlinách, z ktorých sa korenie získava, môžete navštíviť niektorú z koreninových záhrad. Korenie radšej kúpte v obchode alebo na tržnici, všetko tu zoženiete lacnejšie.

Srí Lanka - šperky

Na Srí Lanke sa ťažia drahokamy, ktoré patria medzi najkrajšie na svete. Môžete si tak obstarať jedinečné šperky s drahými kameňmi. Drahokam, ktorý a nachádza len na Srí Lanke, sa nazýva Mesačný kameň, pretože má modrastý lesk podobný farbe mesačných lúčov. Legenda hovorí, že lúče mesiaca sa počas splnu premenili v trblietajúci kameň, ktorý má magické vlastnosti.

Ostatné suveníry

Ďalšími vyhľadávanými a obľúbenými suvenírmi sú: 

 • vyrezávané drevené masky
 • výrobky z kože - pásky, peňaženky, batohy, kabelky aj oblečenie
 • výrobky z kokosových škrupín a výrobky z mušlí
 • sošky slonov, Buddhu a ďalších bohov
 • ručne tkané výrobky
 • šatky
 • obrázky
 • prírodná kozmetika 
 • produkty zo slonieho trusu  – papierové zápisníky, pohľadnice a ďalšie
Katamarány

Doprava na Srí Lanke

Verejná doprava na Srí Lanke

Tuk tuky

Verejná doprava na Srí Lanke je síce pomalá, ale tiež veľmi lacná. Klasickým dopravným prostriedkom je na Srí Lanke tuk tuk, do ktorého sa vojdu až tri osoby. Je bežné zjednávať so šoférom, cenu si dohodnite a potvrďte ešte predtým ako vyrazíte na cestu.

Vlaky a autobusy

Lístok na vlak si môžete kúpiť v prvej, druhej alebo tretej triede. Prvá trieda vám garantuje miesto na sedenie, ale neexistuje vo všetkých spojoch. Cestovný poriadok vlakov nájdete v aplikácii SL Trains.

Oficiálny cestovný poriadok pre autobus neexidtuje. Stačí len prísť na autobusovú stanicu a miestni šoféri vám ochotne pomôžu. Sú tu klasické autobusy, ktoré vyrážajú keď je autobus aspoň z väčšej časti zaplnený. Môžete tiež použiť súkromné autobusy, ktoré sú síce o niečo drahšie a pre menej osôb, ale sú rýchlejšie a často klimatizované.

 

Prenájom auta so šoférom

Na vzdialenejšie výlety alebo presuny si tiež môžete prenajať auto so šoférom. Zaplatíte síce viac, než by ste cestovali s miestnymi, ale cesta bude rýchlejšia, komfortnejšia a šofér bude aj vaším sprievodcom.

Tip: Stiahnite si aplikáciu Pick me, ak sa chcete vyhnúť zjednávaniu. Pick me je dostupná skôr vo väčších mestách a funguje podobne ako Uber. Ponúkne vám možnosť objednania tuk tuku, malého auta, klasické auto aj dodávku a rovno uvidíte cenu, ktorú zaplatíte.

Bezpečnosť na Srí Lanke

Srí Lanka je považovaná za veľmi bezpečnú zem pre cestovateľov, ale vzhľadom k teroristickým útokom z apríla 2019 odporúčame sledovať aktuálne informácie vydané Ministerstvom zahraničným vecí.

Kriminalita na Srí Lanke

Kriminalita na Srí Lanke je pomerne nízka, miestni ľudia sú veľmi priateľskí, ale odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia: 

 • nenechávajte svoje veci bez dozoru; 
 • pokiaľ odchádzate z miesta kde ste ubytovaní, doklady majte so sebou alebo ich dajte do hotelového trezoru; 
 • dajte pozor na vreckových zlodejov; 
 • rešpektujte a dodržujte miestne pravidlá a etiketu.

Srí Lanka - očkovanie

Odporúčané očkovanie na Srí Lanku je proti žltačke a brušnému týfu. Povinné očkovanie nie je stanovené pre európskych cestovateľov, ale je dobré aj tak túto informáciu pred cestou overiť. Všeobecne je odporúčané dbať na základné hygienické pravidlá, piť balenú vodu a umývať ovocie a zeleninu pred konzumáciou. Pri prechode na miestnu stravu sa môžu zo začiatku vyskytnúť žalúdočné ťažkosti.

Besnota na Srí Lanke

Na Srí Lanke je mnoho túlavých psov, ktorí si žijú vlastným životom. Sú zvyknutí na miestnych aj na turistov, nebýbajú príliš dotieraví, väčšinou si ľudí ani nevšímajú. Zvieratá však nekŕmte, môžu prenášať choroby a byť nakazené besnotou. Ak by vás akékoľvek zviera uhryzlo, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Večer sa vyhnite odľahlým tmavým miestam, psy sa tam zhlukujú do väčších tlúp a stretnutie s nimi môže byť nepríjemné.

Tip: Pred cestou na Srí Lanku sa môžete zaregistrovaž do databázy DROZD, ktorá organizuje pomoc slovenským občanom v núdzi. Stači len vyplniť základné informácie o ceste, údaje o spolucestujúcich a kontaktnú osobu na Slovensku. V prípade prírodných katastrof alebo zhoršenia bezpečnostnej situácie v príslušnej destinácii vás Ministerstvo zahraničných vecí môže rýchlo informovať o aktuálnej situácii.