Srí Lanka očkovanie

Pre cestovanie po ostrove Srí Lanka nie je potrebné žiadne špeciálne očkovanie. Je na zvážení každého cestovateľa, aké očkovanie pred cestou prípadne podstúpi. Očkovanie proti žltačke typu A pri ceste na Srí Lanku je možné, nie však nevyhnutné.

Srí Lanka dovolenka - očkovanie Srí Lanka

Doporučené očkovanie na ostrov Srí Lanka - žltačka typu A

Niektorí turisti sa nechávajú očkovať proti žltačke typu A (vírusové ochorenie pochádzajúce zo závadnej vody a jedla). Podľa našich dlhoročných skúseností nie je ani toto očkovanie potrebné. Dodržujte zásady hygieny a v prípade pochybností o zdravotnej nezávadnosti vody pite vodu balenú.

Nákladní auto na Srí Lance

Komáre a malária na ostrove Srí Lanka

Malária sa na ostrove Srí Lanka vyskytuje len ojedinele, a to len v severnej časti Srí Lanky v okolí Jaffny, ktorá nepatrí medzi tradičné turistické ciele. V turistických lokalitách na západe, juhu, východe a v centrálnej časti Srí Lanky sa malária nevyskytuje vôbec, preto sa nákazy touto chorobou nemusíte obávať.

Srí Lanka riziko nákazy maláriou úspešne potlačila. V roku 2012 bolo zaznamenaných len 23 prípadov ochorenia maláriou, z čoho 70% chorých sa touto chorobou nakazilo v iných krajinách. Vo veľkých mestách (najmä Kolombo) sa môže objaviť ochorenie prenášané komármi - horúčka dengue. Proti tejto chorobe očkovanie neexistuje, jedinou účinnou prevenciou je repelent.

 

Komáři na Srí Lance

Ochrana proti komárom na Srí Lanke

Proti komárom vyskytujúcim sa najmä v nížinných častiach krajiny používajte repelent s vysokým obsahom DEET (oranžový OFF a podobné). Možnosti zakúpenia účinného repelentu na Srí Lanke sú obmedzené, repelent si prineste zo SR.

Čajové plantáže, Srí Lanka

Ochorenia prenášané zvieratami

Na niektorých miestach sa môže vyskytovať besnota, ale v turistických oblastiach je výskyt besnoty malý. Besnotu môžu prenášať pouličné psy a opice. Zohnať očkovanie proti besnote pri prípadnom uhryznutí týmito zvieratami by mohlo byť najmä vo vnútrozemí komplikované, preto sa radšej týmto zvieratám vyhýbajte a nekŕmte ich

Opice, Srí Lanka

Nachladnutie na Srí Lanke

Akokoľvek sa to môže zdať čudné, aj v tropickom počasí sa môžete nachladiť (bolesť v hrdle, nádcha). Príčinou môžu byť prechody z klimatizovaných miestností a dopravných prostriedkov do horúceho vonkajšieho prostredia alebo aj dlhá jazda obyčajným autobusom s otvorenými dverami a oknami. Lekárni býva v každom mestečku na Srí Lanke niekoľko a zakúpite v nich podobný sortiment voľnopredajných liekov proti nachladnutiu ako v SR. Od bolesti v hrdle rýchlo pomôže instatný korenený čaj, ktorý zakúpite v obchodoch s potravinami a v lekárňach.

 

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA DOVOLENKA 

Nachlazení na Srí Lance