Srí Lanka očkovanie

Ostrov Srí Lanka je zo zdravotného hľadiska pomerne bezpečnou zemou. Pre cesty na Srí Lanku nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie. Je teda na zváženie každého cestovateľa, či sa pre očkovanie rozhodne. V článku sa dozviete, aké očkovania sú pri ceste na Srí Lanku vhodné, či tu hrozí horúčka dengue alebo ako je to na ostrove s nebezpečnými zvieratami.

Srí Lanka dovolenka - očkovanie Srí Lanka

Odporúčané očkovania na Srí Lanku

Žltačka typu A: Hepatitída typu A je vírusové ochorenie, ktorého zdrojom sú nakazení jedinci v inkubačnej dobe. Choroba sa číri predovšetkým kvôli znečisteným rukám alebo konzumácii tepelne neupravených potravín. Očkovanie prebieha v dvoch dávkach s odstupom šesť mesiacov a ochrana býva doživotná. Podľa našich skúseností pri ceste na Srí anku očkovanie proti žltačke typu A nie je potrebné. Stačí dodržovať zásady základnej hygieny. 

Žltačka typu B: Hepatitída typu B patrí k chorobám, proti ktorým by mal byť každý občas očkovaný.

Brušný týfus: Ďalšie očkovanie, ktoré je pre cesty na Srí Lanku odporúčané, nie je však povinné, je brušný týfus. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým v rozvojových zemiach Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Najčastejším zdrojom býva kontamínovaná voda. Očkovanie sa uskutočňuje v jednej dávke a je účinne po dobu 3 rokov. Ak necestujete do oblasti so zvýšeným výskytom brušního týfu, preočkovanie nie je nutné.

Tetanus: Toto očkovanie ste povinní podstúpiť v prípade, že od vakcíny uplynulo 15 rokov.

Nákladní auto na Srí Lance

Ochorenia zapríčinené komármi

Malária na Srí Lanke: Táto infekčná nemoc sa prenáša výhradne uštipnutím samičky komára kmeňa Apicomplexa. Malária sa vyskytuje na Srí Lanke len ojedinele, a to len v severnej časti ostrova okolo Jaffny. V turistických oblastiach Srí Lanky na juhu, západe a východe a v centrálnej časti ostrova sa malária nevyskytuje vôbec. Nákazy sa nemusíte obávať. Za oblasť s maláriou bývalo skôr označované pásmo medzi Jaffnou a Mullaittivu na severe Srí Lanky v blízkosti južnej Indie. V minulom desaťročí však Srí Lanka riziko nákazy maláriou úspešne potlačila. V roku 2012 bolo zaznamenaných len 23 prípadov ochorenia maláriou, z čoho 70% chorých sa nakazilo v iných krajinách.

Horúčka dengue: Horúčka dengue je ochorenie prenášané komárom rodu Aedes. Na rozdiel od malárie je riziko horúčky dengue na Srí Lanke pomerne veľké a v posledných rokoch vzrástlo. Komáre tu majú dobré podmienky pre množenie a vyznačujú sa aj dennou aktivitou. Existujú štyri typy horúčky dengue. K príznakom ochorenia patrí bolesť hlavy, svalov, kĺbov, zvýšená teplota a vyrážka. Ak na sebe začnete tieto symptóny pozorovať, vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Čajové plantáže, Srí Lanka

Ochrana proti komárom na Srí Lanke

  • Repelent: Najúčinnejšou ochranou proti komárom, aj proti horúčke dengue, prípadne maláriou, je kvalitný repelent s vysokým obsahom látky DEET. Percento obsahu tejto látky v repelentoch sa líši. V zásade platí, že čím je vyššia koncentrácia, tým je lepšia ochrana. Repelent odporúčame kúpiť na Slovensku.
  • Moskytiéra: Väčšina ubytovacích zariadení na Srí Lanke, aj tých najlacnejších, má izby vybavené závesnou moskytiérou. Tá spoločne s repelentom poskytuje spoľahlivú ochranu počas noci.
  • Antimalarika: Možným spôsobom, ako sa chrániť pred maláriou sú antimalariká.Užívanie liekov musí začať pred vstupom do rizikovej oblasti a väčšinou pokračovať aj po jej opustení. To, či antimalariká skutočne chránia, je sporné. Vzhľadom k tomu, že sa na ostrove Srí Lanka malária takmer nevyskytuje, nie je jej užívanie potrebné.
Komáři na Srí Lance

Ochorenia prenášané zvieratami

Na ostrove Srí Lanka sa nevyskytuje žiadne vyslovene nebezpečné zviera. Ľudia, ktorí cestujú do odľahlých oblastí by sa mali vyvarovať kontaktu s opicami alebo psami, ktorí môžu byť nakazení besnotou. 

Očkovanie na Srí Lanke proti besnote: Besnota je vírusové ochorenie nervového systému. Prenáša sa slinami nakazeného zvieraťa a akonáhle prepukne, je smrteľné. Očkovanie proti besnote prebieha v troch dávkach (1., 7., 21 alebo 28. deň). Pokiaľ prídete do kontaktu s infikovaným zvieraťom, aj tak by ste sa mali dostaviť do nemocnice. Riziko výskytu besnoty na Srí Lanke je však malé a pokiaľ necestujete na vidiek alebo do tamilských oblastí, nemusíte sa tejto choroby obávať. V roku 2011 prebiehalo na Srí Lanke hromadné očkovanie zvierat a od tej doby prípady nákazy výrazne klesli.

Opice, Srí Lanka

Nachladnutie na Srí Lanke

Akokoľvek sa to môže zdať čudné, aj v tropickom počasí sa môžete nachladiť (bolesť v hrdle, nádcha). Príčinou môžu byť prechody z klimatizovaných miestností a dopravných prostriedkov do horúceho vonkajšieho prostredia alebo aj dlhá jazda obyčajným autobusom s otvorenými dverami a oknami. Lekárni býva v každom mestečku na Srí Lanke niekoľko a zakúpite v nich podobný sortiment voľnopredajných liekov proti nachladnutiu ako v SR. Od bolesti v hrdle rýchlo pomôže instatný korenený čaj, ktorý zakúpite v obchodoch s potravinami a v lekárňach.

Nachlazení na Srí Lance

Zdravotná starostlivosť na Srí Lanke

Okrem očkovania je vhodné si na Srí Lanku zaistiť aj cestovné poistenie. Poisťovňa vám v prípade nutnosti okrem finančného krytia poskytne aj užitočné informácie, kam ísť alebo ako sa zachovať. Zdravotné zariadenia nie sú zrovnateľné s tými európskymi, ale v posledných rokoch sa zdravotnícke služby skvalitnili. 

Tu je zoznam zdravotných zariadení na Srí Lanke, ktoré odporúča Ministerstvo zahraničia:

  • Asia Hospitals HL (Pvt) Ltd 110, High Level Road, Maharagama, Sri Lanka +94112746746 +94115232222 Fax: +94112746746
  • New Philip Hospitals (Pvt) Ltd No 225, Galle Road, Kalutara South, Sri Lanka. +94342222888 Skin Clinic 32, Lauries Road, Colombo 4, Sri Lanka +94112588679 Dr.
  • Neville Fernando Hospital Millennium Drive, Off Chandrika Kumaratunga Mawatha, Malabe 10115, Sri Lanka +9411 240 7600 +9471 120 2963 Fax: +9411 240 7611
  • Nawaloka Hospitals PLC 23, Deshamanya H. K Dharmadasa Mawatha, Colombo 2, Sri Lanka +94 11 2544444-7 +94 11 2304444-56 Fax: +94 11 2430393
  • Lanka Hospital, 578, Elvitigala Mawatha, Narahenpita, Colombo 5, Sri Lanka +9411553 0000 +9411543 0000 Fax: +9411451 1199
  • Asiri Hospitals 181, Kirula Road, Narahenpita, Colombo 05, Sri Lanka +9411 452 33 00 +9411 2 500 608 Fax: +94112508768
  • Durdans Hospital 3 Alfred Place Colombo 3, Sri Lanka +94115410000 +94115875555 Fax: +94114519876

Ďalšie odporúčanie pre bezpečný pobyt na Srí Lanke

Voda: Pri pobyte na Srí lanke rozhodne neodporúčame piť vodu z kohútika. Vždy si radšej kúpte balenú vodu z obchodu, ktorá má zaistené viečko. Pokiaľ nastanú tráviace ťažkosti, vyvarujte sa ľadu v pití alebo tepelne neupravenému jedlu, ktoré je oplachované vodou z kohútika.

Ochrana proti slnku: Slnko je na Srí Lanke veľmi silné, takže je odporúčaný slnečný krém s vysokým faktorom.

Základná hygiena: Dbajte na základnú hygienu ako je pravidelné umývanie rúk, nesadanie na záchodové misy v spoločných priestoroch alebo opatrnosť pri konzumácii potravín a nápojov. Je vhodné mať so sebou antibakteriálny gél alebo vlhčené obrúsky.

Všetky vyššie vypísané riziká sú možné, avšak nie veľmi časté. Očkovanie na Srí Lanku zvoľte podľa toho, ako bezpečne sa budete cítiť. Pokiaľ sa nerozhodnete pre žiadne očkovanie, v turistických oblastiach Srí Lanky sa nemusíte vôbec obávať.