Srí Lanka - ceny a mena

Ceny hotových jedál v reštauráciách na ostrove Srí Lanka sú podobné ako v SR, ceny v miestnych jedálňach sú oproti cenám v reštauráciách polovičné. Na Srí Lanke zaobstaráte lacno oblečenie a obuv. Lacná je aj doprava vlakom a autobusom. Ceny vstupného sú na Srí Lanke niekoľkokrát vyššie pre cudzincov ako pre miestnych, napriek tomu však prijateľné. Ceny v obchodoch sú pevné, na tržniciach môžete skúsiť o cenu zjednávať.

Srí Lanka ceny

Ceny ubytovania na ostrove Srí Lanka

Ceny ubytovania na ostrove Srí Lanka sa v hlavnej sezóne (november - apríl) v kvalitných (nie však luxusných) hoteloch a guesthousoch na plážach pohybujú okolo 130 USD za dvojlôžkovú izbu. Ďalej od pláže a vo vnútrozemí sú ceny nižšie, okolo 70 USD. Izby v luxusných a boutique hoteloch stoja od 160 USD vyššie. Ubytovanie v jednoducho zariadených izbách v súkromí možno ďalej od pláže a vo vnútrozemí zaobstarať od 20 USD.

Ceny ubytovania sa od skončenia občianskej vojny zvyšujú závratnou rýchlosťou, kvalita služieb však zostáva v podstate na rovnakej úrovni.

Ubytování Srí Lanka

Ceny ubytovania - hlavná a vedľajšia sezóna na južnom a západnom pobreží

Ceny ubytovania na ostrove Srí Lanka sú najvyššie v období hlavnej turistickej sezóny od decembra do apríla s tým, že v období okolo Vianoc a Nového roka (niekde až do polovice januára) dosahujú svoje maximum. K poklesu cien dochádza od mája do novembra. Počas európskych letných prázdnin v júli a auguste niektoré hotely ceny mierne dvíhajú.

Jídlo, Srí Lanka

Ceny Srí Lanka - príklady

raňajky na pláži: 2-3 EUR
hlavné jedlo v reštaurácii na pláži: priemerná cena 3 - 7 EUR
hlavné jedlo v miestnej jedálni (rice and curry, vyprážané rezance alebo ryža): 1- 2 EUR
čerstvý ovocný džús v reštaurácií: 1,5 - 2 EUR 
drevené vyrezávané masky (suvenír): 4 - 20 EUR podľa veľkosti a náročnosti
krabicové mlieko 1l: 1,3 EUR
liter benzínu: 0,90 EUR
ojazdené osobné auto toyota combi: cez 36 000 EUR
taxi vozítko Tuk Tuk: 3500 EUR
ceny vstupov (Anuradhapura, Polonnaruva, Sigiriya, sloní sirotinec, Hortonské pláne, safari Yala): cca. 20 - 30 EUR každé miesto

Srí Lanka ceny - příklady

Mena ostrova Srí Lanka

Mena používaná na ostrove Srí Lanka sa nazývá srílanská rupia. Skratka meny je Rs.
Výmenný kurzy - rupie/euro (november 2016):
EUR/Rs.: 150
USD/Rs.: 143

Mince: 1,2,5,10 Rs.
Bankovky: 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 Rs.

Srí Lanka měna

Akú menu na Srí Lanku

V bankách Vám vymenia doláre, eurá aj libry. Niekedy sú ceny uvádzané v dolároch a dolármi sa dá niekedy platiť.  Odporúčame teda ísť na Srí Lanku s dolármi. Peniaze si môžete vymeniť už na letisku, výmenné kurzy v mestách sa nelíšia. Menej výhodný kurz dostanete v hoteloch. 

Ovoce jambu, Srí Lanka

Výber z bankomatov a platby kartami na Srí Lanke

Banky na Srí Lanke majú širokú sieť bankomatov, z ktorých môžete vyberať peniaze z Vášho účtu prostredníctvom platobnej karty. Bankomat Vám vydá rupie. V hoteloch a väčších obchodoch je možné platiť platobnými kartami. Hotely si za platbu kartou často pripočítavajú poplatok.

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA DOVOLENKA