Počasie vo vnútrozemí ostrova

Počasie vo vnútrozemí ostrova

Kandy & oblasť čajových plantáží

  • Kandy sa nachádza v nižšej nadmorskej výške v porovnaní s čajovými plantážami. Preto tu očakávajte vyššie teploty a nižšie zrážky než na horách a na juhu zeme. 
  • Po ceste z Kandy, smerom do oblasti najznámejšieho kultúrneho trojuholníka Sri Lanky (Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa) budete stúpať do výšky 700 m a ľahko tu môžete pocítiť pokles teploty. 
  • Počasie v oblastiach čajových plantáží je silne ovplyvnené obomi monzúnmi po celý rok, ktorých výsledkom je podnebie, tak trochu pripomínajúce škótsku jeseň. Ide o najchladnejší región na Sri Lanke, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2000 m. December je začiatkom tzv. pútnej sezóny, ktorá prebieha počas celej sezóny sucha až do mája. Toto obdobie je ideálne pre výšľap na Adam's Peak (Adamova hora).

Kultúrny trojuholník

  • Svetoznámy kultúrny trojuholník Srí Lanky predstavuje známe vrcholy - Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa.
  • Mnoho kultúrnych vrcholov Srí Lanky, (aspoň tých 5 najznámejších pamiatok UNESCO) sa nachádza spolu s kultúrnym trojuholníkom, vrátane Dambully a NP Minneriya v tzv. suchej zóne. Okrem vysokých zrážok v novembri a decembri je tu obdobie sucha po celý rok. Aj keď v priebehu júna a júla môžu návštevníci zaznamenať horúce a silné vetry, ktoré pomáhajú udržať juhozápadný monzún na uzde.

Južné pobrežie Sri Lanky

  • Počasie na plážach juhozápadného pobrežia Srí Lanky, blízko známeho prístavného mesta Galle veľmi často predstavuje podobné povetrnostné podmienky, prevládajúce na západnom pobreží ostrova.
  • Najlepšie počasie možno očakávať na južnom pobreží Sri Lanky od konca novembra do apríla. Aj keď sa v novembri očakáva modrá obloha s trvalo dobrým počasím až do mája, môže sa aj tu miestami vyskytnúť silnejší dážď, ako to je v septembri a októbri. 
  • Na východe, v okolí NP Yala môže byť počasie tiež ovplyvnené severovýchodným monzúnom s jeho prevládajúcimi vyššími zrážkami od októbra do januára a obdobím sucha od mája do septembra.