Náboženské zloženie na Srí Lanke

Náboženské zloženie na Srí Lanke

Náboženské zloženie na Srí Lanke
buddhizmus 69,1%
hinduizmus 15%
kresťanstvo 8%
islám 7%


Buddhizmus
Na Srí Lanke najrozšírenejší budhizmus je náboženstvom najväčšej etnickej skupiny, Sinhálcov. Ich život je týmto náboženstvom značne ovplyvnený, čo sa prejavuje v ich myslení, kultúre, architektúre a umení. Budhisti veria v reinkarnáciu a oslavují každý spln (tzv. pója day) - nepracujú, nemali by piť alkohol, navštevujú chrámy, prinášajú do chrámov obety v podobe kvetov, meditujú, modlia sa a počúvajú kázanie. Zájdite v deň splnu do niektorého z mnohých budhistických chrámov a zažite túto výnimočnú atmosféru.

Islám
Islám je náboženstvom moslimov, potomkov arabských obchodníkov, ktorí na Srí Lanku prichádzali od 8. storočia n.l.. Islámistov stretnete na celom ostrove, najviac na celom východnom a severozápadnom pobreží. Dá sa očakávať, že sa islám bude na Srí Lanke ďalej rozširovať, čo sa ale nebude páčiť ostatným náboženským skupinám. 

Hinduizmus
Hinduizmus prišiel na Srí Lanku s Tamilmi z Indie. Prevažne hinduistická je severná časť ostrova, ďalej východ krajiny a horské oblasti s čajovníkovým plantážami.

Kresťanstvo
Prvé zmienky o kresťanstve na Srí Lanke pochádza z 1.storočia n.l.. Masívna vlna kresťanstva však prišla až s príchodom Portugalcov v 16. storočí. Portugalci sa snažili obrátiť na kresťanstvo hlavne rybárov v osadách na západnom pobreží od Kolomba až na sever krajiny. Ďalšími reformátormi boli aj Holanďania a Briti.

V chrámu na Srí Lance
Obětiny Buddhovi