Na Srí Lanku môžete ísť v jari, v lete, v jeseni alebo aj v zime

Na Srí Lanku môžete ísť v jari, v lete, v jeseni alebo aj v zime

Na Srí Lanku môžete ísť v jari, v lete, v jeseni alebo aj v zime

Ak sa už rozhodnete vyraziť na Srí Lanku v jari, zaručene sa môžete tešiť na slnečné a horúce dni. Pokiaľ sa však rozhodnete utiecť do tepla až v zime, Srí Lanka bude tiež bezpodmienečne skvelou voľbou, kde sa ohrejete, opálite a nasajete slnečnú energiu, ktorá vám v priebehu šedých a zimných dní obvykle chýba!

Zimnú dovolenku si užijete na Srí Lanke v období od januára do apríla. Pravdepodobnosť výskytu zrážok je v tieto mesiace minimálna, preto je najlepšou voľbou zavítať rovno na juhozápadné pobrežie a užiť si príjemný relax na plážach, napr. v Hikkaduwa, Unawatuna, Koggala, Welligama, Ahungalla a Bentota.

Na juhozápadné pobrežie Srí Lanky môžete ísť od júla do septembra. Dažďové zrážky sú v tieto mesiace len zriedkavé. Majte sa ale na pozore, z dôvodu rozbúreného oceánu, ktorý je v túto dobu, nie vždy ideálny na plávanie a kúpanie! Opatrní buďte hlavne pri okrajoch pláže, keďže sa piesok rýchlo zmýva do oceánu a silný prúd vody vás tak môže ľahko vtiahnuť do mora.

V túto dobu tiež môžete na Srí Lanke vyraziť na výlet do horských oblastí a na čajové plantáže (Ella, Nuwara Eliya).

V období december - február odporúčame podniknúť výlet na Jeep safari do Národných parkov Srí Lanky. 

Letnú dovolenku si na Srí Lanke užijete v období od apríla až do októbra. V tomto období odporúčame navštíviť východné pobrežie a zavítať do severovýchodnej časti vnútrozemia. Je tu prevažne slnečno, denné teploty sú horúce a príjemné na strávenie pri mori. Oceán je v tomto období kľudný a láka k rôznym vodným aktivitám a športu. (napr. beach volleyball, surfing, potápanie, šnorchlovanie, jazda na skútri...)

Počas letných prázdnin tiež panuje pekné počasie v severnej polovici Srí Lanky, kde sa nachádza väčšina významných historických pamiatok UNESCO, napr. Svetoznámy kultúrny trojuholník Srí Lanky predstavujúci známe vrcholy - Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa. K navštíveniu tiež stojí kráľovské mesto Kandy a jeho najznámejší Chrám Buddhovho zubu či svetoznámy jaskynný chrám v oblasti Dambulla.

TIP: Pokiaľ sa rozhodnete vyraziť na Srí Lanku za surfovaním, mali by ste ísť rozhodne na východné pobrežie Srí Lanky do Arugam Bay, čo je jedno z najpopulárnejších surférskych miest neďaleko južného mesta Pottuvil.

JAR, JESEŇ

  • Cez deň veľmi horúce počasie vhodné na vodné aktivity a pobyt pri mori, opaľovanie, kúpanie v oceáne 
  • Monzúnové obdobie s občasným výskytom tropických dažďov. (Máj/Jún = neodporúčame jazdiť)
  • Nižšie ceny, vhodná doba kedy ísť na Srí Lanku a zažiť príjemné cestovanie po ostrove, treking a tursitiku.
  • Vo vnútrozemí sa môžu objaviť občasné tropické dažde a večerné búrky. 

LETO, ZIMA

  • Vyššie ceny a taxy za ubytovanie, predovšetkým kvôli hlavnej sezóne „Peak Winter Season“ a oslavami spojených s koncom roka.
  • Cez deň vysoké teploty s možnosťou dažďa a silným vetrom. 
  • Medzi-monzúnové obdobie, miestami môže byť oblačno s dažďovými prehánkami. 
  • Vo vnútrozemí o niečo príjemnejšia a chladnejšia klíma.
  • Aktivity vhodné ako pre pešiu turistiku a cestovanie, tak aj pre pobyt strávený na pláži. 
  • Veľký pozor venujte občasným, veľkým a silným prílivovým vlnám na okrajoch pláže. 

TIP: Keď vyrazíte na Srí Lanku v zimnom období odporúčame pritom podniknúť výlet loďou za veľrybami a delfínmi. Tieto vzácne velikány môžete vidieť na vlastné oči na prelome júna až do decembra, v okolí východného pobrežia pláže Nilavelli a Trincomalee.

Na Srí Lanku můžete jet na jaře, v létě, na podzim či v zimě