Ľudia na ostrove Srí Lanka

Ľudia na ostrove Srí Lanka sú veľmi priateľskí, usmievaví a pohodoví. Srílanská mentalita je veľmi odlišná od európskej - na všetko je dosť času, všetko sa rieši v pokoji a zdá sa, že slovo stres tu nepoznajú. Žijú skromne a problémy si nepripúšťajú. Na Srí Lanke rýchlo zabudnete na zhon a starosti bežného života.

Srí Lanka ľudia

Obyvateľstvo na ostrove Srí Lanka

Tak, ako je pestrá história Srí Lanky, je pestré aj zloženie obyvateľstva tohoto ostrova. Pôvodnými obyvateľmi Srí Lanky boli Veddovia (lovci, ľudia z lesa). Dnes sa k tejto skupine hlási len malý počet ľudí, ktorí dodržiavajú zvyky a tradície tejto starej kultúry so silnou väzbou na prírodu a lovecký štýl života.

Približné zloženie obyvateľstva dnes
Sinhálci 73,8%
Srílanský Tamilovia 12,6%
Indickí Tamilovia 4,6%
Moslimovia (Moorovia, arabského pôvodu) 7,2%
Ostatné 1,8%

Sinhálci tvoria najpočetnejšiu skupinu obyvateľstva na Srí Lanke. Ich predkovia sem prišli asi v 6. storočí zo severnej Indie. Žijú prakticky na celom ostrove, okrem severu a časti východu krajiny. Hovoria sinhálsky a ich náboženstvom je prevažne budhizmus.

Srílanskí Tamilovia
Srílanskí Tamilovia na severe a severovýchode ostrova sú potomkami osadníkov z južnej Indie, ktorí sa usadili v severnej časti ostrova okolo dnešného mesta Jaffna v poslednom storočí pred n.l.. Hovoria tamilsky a ich náboženstvom je hinduizmus.

Indickí Tamilovia
Predkov dnešných indických Tamilov privážali na ostrov v 19. storočí Briti, aby tu pracovali na čajových plantážach.

Moslimovia
Predkovia prevažnej časti moslimov prišli na Srí Lanku v 8. storočí ako obchodníci z Arabského polostrova a Indie. Žijú v celej krajine, len na severe a juhu ostrova ich je trochu menej.
Ďalšie skupiny Moslimov tvoria Malajci (v Hambantote) a Moslimovia z Indie a Pakistanu. Náboženstvom moslimov je islám.

Ostatné
Medzi ostatné obyvateľstvo patria tzv. Burgheri, ktorí sú euroázijského pôvodu. Sú potomkami portugalských, holandských a britských kolonizátorov. Mnohí z nich odišli po vyhlásení nezávislosti ostrova v roku 1948 do Austrálie a Kanady. Dnes ich na Srí Lanke žije asi 30 tisíc. Ďalej tu žijú napr Číňania a Európania.

obyvatelstvo Srí Lanky
Lidé Srí Lanka
Lidé na Srí Lance