Kedy ísť na Srí Lanku

Najväčší vplyv na to, kedy ísť na Srí Lanku má bezpodmienečne počasie.

Počasie na Srí Lanke je odjakživa nepredvídateľné a len veľmi ťažko sa dá určiť predpoveď čo i len deň dopredu.

Srí Lanka je destinácia známa pre svoje špecifické klimatické podmienky, kde ročné obdobie nehraje až takú rolu. Pravdou ale je, že vďaka tomu zažijete na svojich cestách ozajstné dobrodružstvo!

 

Kedy ísť na Srí Lanku

Kedy vyraziť na Srí Lanku?

Na Srí Lanku môžete ísť počas celého roka, len je potrebné vhodne zostaviť itinerár a vyhnúť sa oblastiam ovplyvňovanými monzúnmi. 

 • Tropické podnebie sa na ostrove bežne prejavuje striedavým obdobím sucha a dažďov. 
 • Zároveň tu je  značný výskyt monzúnov a dažďových zrážok, ktoré ovplyvňujú v centrálnych oblastiach vlhkosť vzduchu. 
 • Priemerné denné teploty sa obvykle pohybujú okolo 25°C do 35°C počas celého roka.
 • V pobrežných oblastiach v blízkosti oceánu sú tieto teploty ideálne pre strávenie pobytu na plážach.
Kdy vyrazit na Srí Lanku?

Na Srí Lanku môžete ísť v jari, v lete, v jeseni alebo aj v zime

Na Srí Lanku môžete ísť v jari, v lete, v jeseni alebo aj v zime

Ak sa už rozhodnete vyraziť na Srí Lanku v jari, zaručene sa môžete tešiť na slnečné a horúce dni. Pokiaľ sa však rozhodnete utiecť do tepla až v zime, Srí Lanka bude tiež bezpodmienečne skvelou voľbou, kde sa ohrejete, opálite a nasajete slnečnú energiu, ktorá vám v priebehu šedých a zimných dní obvykle chýba!

Zimnú dovolenku si užijete na Srí Lanke v období od januára do apríla. Pravdepodobnosť výskytu zrážok je v tieto mesiace minimálna, preto je najlepšou voľbou zavítať rovno na juhozápadné pobrežie a užiť si príjemný relax na plážach, napr. v Hikkaduwa, Unawatuna, Koggala, Welligama, Ahungalla a Bentota.

Na juhozápadné pobrežie Srí Lanky môžete ísť od júla do septembra. Dažďové zrážky sú v tieto mesiace len zriedkavé. Majte sa ale na pozore, z dôvodu rozbúreného oceánu, ktorý je v túto dobu, nie vždy ideálny na plávanie a kúpanie! Opatrní buďte hlavne pri okrajoch pláže, keďže sa piesok rýchlo zmýva do oceánu a silný prúd vody vás tak môže ľahko vtiahnuť do mora.

V túto dobu tiež môžete na Srí Lanke vyraziť na výlet do horských oblastí a na čajové plantáže (Ella, Nuwara Eliya).

V období december - február odporúčame podniknúť výlet na Jeep safari do Národných parkov Srí Lanky. 

Letnú dovolenku si na Srí Lanke užijete v období od apríla až do októbra. V tomto období odporúčame navštíviť východné pobrežie a zavítať do severovýchodnej časti vnútrozemia. Je tu prevažne slnečno, denné teploty sú horúce a príjemné na strávenie pri mori. Oceán je v tomto období kľudný a láka k rôznym vodným aktivitám a športu. (napr. beach volleyball, surfing, potápanie, šnorchlovanie, jazda na skútri...)

Počas letných prázdnin tiež panuje pekné počasie v severnej polovici Srí Lanky, kde sa nachádza väčšina významných historických pamiatok UNESCO, napr. Svetoznámy kultúrny trojuholník Srí Lanky predstavujúci známe vrcholy - Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa. K navštíveniu tiež stojí kráľovské mesto Kandy a jeho najznámejší Chrám Buddhovho zubu či svetoznámy jaskynný chrám v oblasti Dambulla.

TIP: Pokiaľ sa rozhodnete vyraziť na Srí Lanku za surfovaním, mali by ste ísť rozhodne na východné pobrežie Srí Lanky do Arugam Bay, čo je jedno z najpopulárnejších surférskych miest neďaleko južného mesta Pottuvil.

JAR, JESEŇ

 • Cez deň veľmi horúce počasie vhodné na vodné aktivity a pobyt pri mori, opaľovanie, kúpanie v oceáne 
 • Monzúnové obdobie s občasným výskytom tropických dažďov. (Máj/Jún = neodporúčame jazdiť)
 • Nižšie ceny, vhodná doba kedy ísť na Srí Lanku a zažiť príjemné cestovanie po ostrove, treking a tursitiku.
 • Vo vnútrozemí sa môžu objaviť občasné tropické dažde a večerné búrky. 

LETO, ZIMA

 • Vyššie ceny a taxy za ubytovanie, predovšetkým kvôli hlavnej sezóne „Peak Winter Season“ a oslavami spojených s koncom roka.
 • Cez deň vysoké teploty s možnosťou dažďa a silným vetrom. 
 • Medzi-monzúnové obdobie, miestami môže byť oblačno s dažďovými prehánkami. 
 • Vo vnútrozemí o niečo príjemnejšia a chladnejšia klíma.
 • Aktivity vhodné ako pre pešiu turistiku a cestovanie, tak aj pre pobyt strávený na pláži. 
 • Veľký pozor venujte občasným, veľkým a silným prílivovým vlnám na okrajoch pláže. 

TIP: Keď vyrazíte na Srí Lanku v zimnom období odporúčame pritom podniknúť výlet loďou za veľrybami a delfínmi. Tieto vzácne velikány môžete vidieť na vlastné oči na prelome júna až do decembra, v okolí východného pobrežia pláže Nilavelli a Trincomalee.

Na Srí Lanku můžete jet na jaře, v létě, na podzim či v zimě

Čo možno neviete?

Srí Lanka není jen tropický plážový ráj, ale nachází se v ní také nádherné horské scenérie s nezapomenutelnými výhledy na čajové plantáže a ukrytými vodopády uprostřed džungle, které jsou dokonalými turistickými tipy, kam vyrazit na Srí Lance pro všechny milovníky horské turistiky a trekingu. Počasí je v těchto oblastech o něco chladnější, s větším výskytem dešťových přeháněk, každodenní mlhy a silného nárazového větru. Převážně, např. v Nuwara Eliya, Ella, Lipton´s Seat nebo v Horton Plains. Noční a brzké ranní teploty zde klesají až ke 10 °C.Více o počasí na Srí Lance se dočtete v kapitole SRÍ LANKA POČASÍ.

Co možná nevíte?