Jedlo a pitie na Srí Lanke

Tradičné jedlá na ostrove Srí Lanka sú pálivejšie, napriek tomu však veľmi chutné. Jedlá pripravované pre turistov v reštauráciách sú prispôsobené západným chutiam a sú menej korenisté. Na jedálničku sú hojne zastúpené predovšetkým vynikajúce čerstvé ryby a morské plody, ďalej kuracie mäso, zelenina, ryža a rezance. V teplom tropickom počasí Vás osviežia lahodné džúsy z čerstvého ovocia.

Srí Lanka dovolenka - jedlo Srí Lanka

Pálivé jedlo na Srí Lanke - ako na to?

Tradičné srílanské jedlá patria k najostrejším na svete a stupeň pálivosti niektorých jedál je pre Európana veľmi prekvapivý. Jedlá pripravované pre turistov sú menej pálivé, napriek tomu pri objednávke jedla požiadajte o "only little bit spicy" variantu pokrmu - chilli pastu si potom môžete do jedla pridať vždy. Môžete požiadať aj o jedlo úplne bez chilli. Prvou pomocou na chilli oheň v ústach je ryža, jogurt, uhorka a alkohol.

Chili papričky

Kari Kari Kari

Základnými surovinami miestnej kuchyne sú ryža, kari a chilli korenie, ryby a morské plody, zelenina, čerstvo nastrúhaný kokos a z neho pripravené kokosové mlieko. Národným jedlom Srí Lanky je rice and curry (ryža a kari). Jedná sa o veľkú porciu ryže a spravidla štyri druhy tzv. kari - jedno mäsité (napr. kúsky ryby, kurčaťa, krevety, kalamáre v chilli alebo kari omáčke) a tri zeleninové (napr. žltá šošovica, fazuľové struky, kapusta, tekvica, jackfruit známy tiež ako chlebovník, sekané bylinky so strúhaným kokosom, zemiaky v kari omáčke). Tento pokrm sa jedáva každý deň na obed a niekedy aj k večeru.

Domácí nepálivé rice and curry

Dodajte si trochu odvahy a ochutnajte vynikajúce kottu roti v niektorej z miestnych jedální! Kottu roti sú papierovo tenké "palacinky" z ryžovej múky nasekané na drobno, osmažené na panvici a zmiešané najčastejšie so zeleninou a kuracím mäsom. Kottu roti Vám pripravia na počkanie podľa Vášho želania v presklených stánkoch v mestách. Všetko zapite lahodným džúsom z čerstvého ovocia.

Ceny jedál na ostrove Srí Lanka

Ceny jedál v reštauráciách sa blížia cenám v SR. Ceny v jedálňach alebo stánkoch s občerstvením sú výrazne nižšie.

Príklady:
Západné raňajky: 2 - 3 EUR
Smažené rezance alebo ryža: v reštaurácii 3 EUR / v jedálni 1,5 EUR
Rice and curry: 3 - 4 EUR v reštaurácii / 1,5 EUR v jedálni
Kottu v jedálni: 1 EUR (veľká porcia)
Grilovaný plátok tuniaka alebo grilované kuracie stehno s prílohou: 5 EUR
Veľká grilovaná ryba pre 2 osoby: 9 EUR
Homár: asi 20 EUR
Džús z čerstvého ovocia: 1,8 EUR v reštaurácii / 0,8 EUR v ovocnom bare alebo v jedálni
Pivo lion 0,7l : 3 EUR v reštaurácii
Celý čerstvý sladký ananás v stánku: 1 EUR
 

Kottu

Ďaľšie jedlá typické pre ostrov Srí Lanka

string hoppers - tenké šnúrkové rezance z ryžovej múky uvarené do tvaru hniezda podávané s kari omáčkou (typické srílanské raňajky)
egg hoppers - chrumkavé "palacinky" v tvare misky z kukuričnej múky s vajíčkom uprostred
Rotti - veľmi tenké "palacinky" z ryžovej múky plnené pikantnou zmesou alebo aj banánom a čokoládou
pitta - ryžová múka sa zmieša s nastrúhaným kokosom, zmes sa naplní do valca a naparí, vznikne akýsi knedlík, ktorý sa zvykne jesť buď s cukrom alebo ako príloha mäsového kari
curd and honey (dezert) - prírodný jogurt z byvolieho mlieka preliaty sirupom (medom) z palmy kitul

Jednohubky

Ovocie na ostrove Srí Lanka

Na Srí Lanke rastie veľa druhov ovocia. Po celý rok sú k dostaniu sladké banány, ananás, papája a melóny. Sezónnym ovocím je napríklad mučenka, avokádo, rambutan, mangostana a mango.

Pitie na ostrove Srí Lanka

Srí Lanka je krajinou čaju a Srílančania si vychutnávajú šálku dobrého sladkého čaju každý deň. Káva sa tu takej obľube neteší. Väčšina hotelov je napojená na mestské vodovody a voda z kohútikov je pitná. Ak by ste mali pochybnosti o zdravotnej nezávadnosti vody, pite vodu balenú. Balená voda sa predáva doslova na každom kroku. Bezkonkurenčné sú však lahodné džúsy z čerstvého ovocia - limetkový, ananásový, banánový, papájový alebo mangový džús. Dostanete ich vo všetkých reštauráciách a v ovocných baroch v mestách.

 

Mango juice Srí Lanka

Alkoholické nápoje na Srí Lanke

Alkohol sa predáva iba v licencovaných obchodoch a reštauráciách. V reštauráciách na plážach dostanete pivo aj ostrejší alkohol bez problémov. Obľúbené je Ginger beer, čo je skôr než pivo zázvorová limonáda s trochou alkoholu a ďalej pivo Lion ( (fľaše 0,7 l). Ochutnajte aj tradičný miestny destilát ARRACK na báze palmovej cukrovej šťavy.

 

 

 

SPÄŤ NA SRÍ LANKA DOVOLENKA 

Pivo na Srí Lance