Doprava na Srí Lanke

Dopravný systém na Srí Lanke a v samotnom centre hlavného mesta Kolomba je naozaj pre všetkých cestovateľov a návštevníkov veľkým zážitkom. Dopravným kolónam, ktoré sú každodenným stereotypom na každom rohu sa nedá nijako vyhnúť. Len sotva je možné nájsť semafor či dopravné označenie mimo centrum celého ostrova. Dopravné predpisy či predpísané pravidlá šoférovania na cestách sa tu len málokedy dodržujú. Neplatí tu žiadne pravidlo pravej ruky, ale skôr pravidlo, kto skôr zatrúbi, ten uhne a kto skôr uhne, ten skôr ide.

Cestovné poriadky

Cestovné poriadky sú na Srí Lanke jedna veľká neznáma. Väčšina miestnych ľudí sa tu ale vedia orientovať bez problémov a presne vedia, kde sa postaviť alebo poprípade kam zavolať či kde hľadať. Najlepšou radou a odporučením pre všetkých cestovateľov, ktorí chcú využiť mestskú hromadnú dopravu je spýtať sa kohokoľvek a kedykoľvek, kľudne z ulice a informáciu si overiť. Miestni ľudia skrátka vždy vedia že pre nás Európanov budú cestovné poriadky na Srí Lanke vždy veľkou záhadou.

Verejná doprava - autobusy

Verejné autobusy

Cestovanie miestnymi verejnými autobusmi indickej značky TATA sa často môže stať pre bežných turistov a cestovateľov Srí Lankou až nepohodlným zážitkom a tlačenicou. Všetky verejné autobusy sa v centre Kolomba bežne zastavujú mávnutím ruky, na znamenie šoférovi, ktorý na moment svoje vozidlo zastaví a ľudia do neho naskakujú, niekedy doslova za jazdy. Po celý čas má väčšinou autobus otvorené dvere, čo je v mnohým verejných dopravných prostriedkoch známou a tiež jedinou možnou klimatizáciou. Potešujúce ale je, že aj cez všetok nekomfort sa Srílančania vždy a za akýchkoľvek okolností na vás usmievajú. Preto aj v ten najnepohodlnejší okamžik počas akejkoľvek jazdy sa aj vám na tvári vykúzli úsmev, ktorý musíte všetkým oplatiť. 

Tiež si môžete všimnúť, že ak je autobus preplnený k prasknutiu, veľa ľudí nevie ako by vytvorili viac miesta a kam by tiež umiestnili svoje kabelky alebo batohy. Preto tu funguje jedno praktické pravidlo, ktorým sa tu každý riadi. Všetky batohy a kabelky musí každý po nastúpení do autobusu dať dole a odložiť ich buď do prednej časti autobusu k šoférovi, na jednu hromadu alebo do priehradok nad sedadlo alebo (a to najčastejšie) na kolená cudzím sediacim osobám. Takže ak sedíte a máte svoj batoh na nohách, je dosť pravdepodobné, že dostanete ešte druhú nálož. 

 

Ďalším neobvyklým prekvapením v dopravných prostriedkoch je tiež státie v kolóne alebo čakanie na zastávke, počas ktorého nastúpia do autobusu bezdomovci, ktorí najskôr porozprávajú svoj príbeh v sinhálštine a keď dorozprávajú, prechádzajú uličkou a s natiahnutou dlaňou prosia a žobrú o peniaze. 
Každý deň sú všetky autobusy v centre veľmi zaľudnené, pretože stále ide o najlacnejší dopravný prostriedok, ktorý využíva takmer väčšina domácich. Štýl jazdy prebieha v doprovode hlasitých melódií a pesničiek, ktoré hrajú z televízie visiacej obvykle nad pánom šoférom. 

Počas jazdy tiež neminiete pána revízora - obvykle veľmi štíhleho a trochu ušmudlaného muža s farebnými papierikmi v ruke, ktorý na každej zastávke pravidelne kričí a vrieska: "Ba-hi-nna, Ba-hi-nna, Ba-hi-nna!" Ako pokyn k rýchlemu nastupovaniu a vystupovaniu. Od ľudí potom tento muž vyberá počas jazdy pár drobných na cestovný lístok. Niekedy lístok dostanete, niekedy nie, ale platiť musíte vždy. Väčšinou je to len niečo málo okolo 20 - 70 rupií, v závislosti na vzdialenosti, ako ďaleko máte namierené. Miesto, kde chcete vystupovať si ale musíte sledovať sami a včas upozorniť pána revízora či ostatných ľudí čo stoja, kedy a kde budete vystupovať.

Vládne autobusy

Ak sa chcete vydať za cestovaním niekam ďaleko, (napr. z centra Kolomba smerom na juh či východ na krásne pláže alebo surfovať) je lepšie zvoliť jazdu tzv. Government autobusom alebo vládnym autobusom, ktorý slúži väčšinou na prepravu osôb na dlhé vzdialenosti. Spoznáte ho tak, že má zvyčajne červenú farbu a jazda v ňom, bude rovnako nezabudnuteľným zážitkom ako v obyčajnom verejnom autobuse, len s tým rozdielom, že bude trvať dvakrát toľko hodín s menším počtom zastávok. 

Vládne autobusy majú väčšinou svoje cestovnén poriadky, ktorými sa riadia. Občas ale môže byť veľký problém tento cestovný poriadok nájsť, či na autobusových zastávkach alebo na internete. Preto je vždy lepšie zvoliť si osvedčenú metódu a na informácie o odjazdoch a príjazdoch je lepšie spýtať sa miestnych ľudí, ktorí vždy presne vedia a dokážu ochotne pomôcť a poradiť.

Bohužiaľ Srí Lanka patrí k tým častiam zeme, kde sa na cestovný poriadok nie je možné nikdy spoľahnúť a informácie o odjazdoch a príjazdoch je tu jedna veľká neznáma. Medzi najznámejšie a hlavné autobusové stanice patrí napr. Pettah Bus Station, Colombo Bus Station, Mawatha Bus Station a Kandy Bus Station.

A/C autobusy

Na Srí Lanke existujú aj klimatizované autobusy, micro busy alebo van dodávky. Cestovanie v týchto dopravných prostriedkoch je veľmi pohodlné a preto je tiež cena lístkov či miesteniek o niečo vyššia. Občas sa tiež môže stať, že cena lístka je ešte dvakrát toľko vyššia práve pre turistov a cudzincov.

Verejná doprava - tuk tuk

Sinhalsky prezývaný „three wheel“ je ten nejkurióznejší trojkolesový dopravný prostriedok a zároveň jeden z tých najotravnejších, kvôli ktorému vzniká dennodenne na cestách množstvo dopravných nehôd a dlhých kolón, ale aj tak je to pre každého obrovským zážitkom zviezť sa v ňom. Tuk tuk je vhodný hlavne pre prepravu na krátke vzdialenosti, ale je dobré mať sa na pozore a vedieť, že obvyklá cena za 1 km sa pohybuje okolo 50 - 60 srílanských rupií. Dosť často ale dochádza k tomu, že šoféri spomínaných tuk tukov sa snažia turistov a cudzincov obrať o peniaze, radi vyjednávajú a samozrejme ponúkajú ich „skvelé a výhodné ceny.“

Každý šofér je na svoje trojkolesové vozidlo pyšný a potrpí si na výzdobe v gýčovitom designe plného samolepiek, príveskov alebo farebných vlajok a vtipných citátov. Tým najväčším lákadlom sú ale vylepené obrázky delfínov či velrýb, plagáty o surfovaní na plážach, jazdy na vodnom skútri, drahokamy a ďalšie lákadlá, ktorými sa snaží nalákať a navnadiť turistov a cudzincov na kúzelné miesta, ale samozrejme za veľmi nevýhodné ceny.

Verejná doprava - vlak

Tento ikonický dopravný prostriedok je pre všetkých vášnivých cestovateľov najvyhľadávanejším spôsobom dopravy po Sri Lanke. Tunajšie vlaky tu obvykle nemajú žiadne dvere, vagóny a kupé vyzerajú veľmi ošarpane až zastaralo a väčšinou bez fungujúcej klimatizácie vo vnútri. Jedna jazda môže kľudne trvať až 3-4 hodiny za zvuku škrípajúcich bŕzd, na všetkých pravidelných zastávkach. Výnimkou nie sú ani pravidelné niekoľkohodinové meškania. Vďaka tomu si ale môžete v kľude vychutnať nezabudnuteľné výhľady na čajové plantáže a palmy, hory a božskú scenériu na skutočnú tropickú džungľu. 

V každom vlaku existujú tri vlakové triedy, prvá trieda je väčšinou klimatizovaná, v druhej triede sa nachádzajú guľaté ventilátory či fúkače, ktoré ale nie vždy fungujú a tretia trieda sa predáva s miestenkami a je zvyčajne najlacnejšia, pretože je len malá pravdepodobnosť, že sa v nej nájde voľné miesto na sedenie. Do každej triedy jej nutné kúpiť lístky vždy zvlášť a na nádražie, z ktorého cestujete. Na Srí Lanke vedie niekoľko železničných tratí, ktorá má 4 najznámejšie hlavné trasy:

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale
  • Colombo – Anuradhapura – Vavunia

Podobne ako v autobusoch aj tu ľudia vo vlaku musia pretrpieť a stáť niekoľko hodín v úmornej horúčave, tlačení sa jeden na druhého. Nie vždy sú k dispozícii všetky vlakové triedy. Najčastejšie sa pre prepravu cestujúcich využívajú vlaky, v ktorých je dostupná len tretia trieda a od toho sa odvíja obmedzený počet miest. Existujú tu tiež vlaky InterCity, v ktorých je najznámejšie cestovanie práve prvou triedou napr. na trase z Colomba do Batticaoly. Cestovanie miestnymi vlakmi je pre všerkých veľkým dobrodružstvom a ohromným zážitkom!

Jednou z najkrajších a najznámejších trás, počas ktorej ľudia robia ikonické fotografické snímky je na trase Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla. Je až neuveriteľné, aké prenádherné fotky vznikajú z týchto miest a že práve miestny vlak sa stal tak obľúbenou a najviac vyhľadávanou turistickou atrakciou. 

Z historicky doložených poznatkov bolo na Sri Lanke postavených niekoľko železníc vďaka Britom, v dobách kedy bola Sri Lanka britskou kolóniou. Briti tu tiež postavili jednu z najkrajších železničných stavieb The Nine Arch Bridge – most, ktorý tvorí viadukt medzi najznámejšími stanicami Demodara a Ella. Tento most je postavený z tehál, hornín a cementu bez jediného kusu ocele. Pokiaľ budete mať šťastie môžete zastihnúť prechádzajúci ikonický vlak s mávajúcimi ľuďmi a spraviť si obľúbené snímky na železnici v otvorenej prírode.

Skúter

K cestovaniu po Srí Lanke tiež neodmysliteľne patrí aj dopravný prostriedok ako je skúter a motorka.

Aj cez známy miestny dopravný chaos na cestách a nedodržiavanie predpísaných pravidiel jazdy je motorka stále viac a viac obľúbenejším dopravným prostriedkom, v samotnom centre Colomba, a to hlavne u mladších ľudí, ktorí sú miestnymi pirátmi ciest a snažia sa rýchlo prekľučkovať medzi autami, autobusmi a tuk tukmi každý deň. Vidieť tu tiež kľudne môžete trojčlennú rodinu, ktorá sa zvezie na jednom skútri spoločne s malým dieťaťom uprostred bez akejkoľvek bezpečnostnej prilby.

Sjúter je tiež veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom hlavne v okolí pláží alebo v horách, kde si môžete prenajať skúter kľudne na celý deň alebo aj týždeň.
Cena sa pohybuje bežne okolo 1500 – 1700 srí lanských rupií/deň.

 

Tipy na jednoduché a bezpečné cestovanie

Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom cestovania po Srí Lanke a predovšetkým v centre Kolomba je služba osobného šoféra cez známe mobilné aplikácie PickMe či Uber Taxi.

Tieto aplikácie občas ušetria čas aj peniaze. Ponúkajú zvoliť si vlastný typ daného vozidla na prepravu, ako napr. tuk tuk, osobný automobil, dodávku alebo malé nano auto. Po potvrdení zobrazí aplikácia cenu, čas príchodu daného vozidla aj fotografiu pána šoféra s poznávacou značkou. Preto môžeme hovoriť, že ide o profesionálne vyškolených šoférov a z hľadiska bezpečnosti je tento spôsob dopravy veľmi obľúbeným.