Bezpečnosť na Srí Lanke

Bezpečnosť na Srí Lanke

Srí Lanka je považovaná za veľmi bezpečnú zem pre cestovateľov, ale vzhľadom k teroristickým útokom z apríla 2019 odporúčame sledovať aktuálne informácie vydané Ministerstvom zahraničným vecí.

Kriminalita na Srí Lanke

Kriminalita na Srí Lanke je pomerne nízka, miestni ľudia sú veľmi priateľskí, ale odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia: 

  • nenechávajte svoje veci bez dozoru; 
  • pokiaľ odchádzate z miesta kde ste ubytovaní, doklady majte so sebou alebo ich dajte do hotelového trezoru; 
  • dajte pozor na vreckových zlodejov; 
  • rešpektujte a dodržujte miestne pravidlá a etiketu.

Srí Lanka - očkovanie

Odporúčané očkovanie na Srí Lanku je proti žltačke a brušnému týfu. Povinné očkovanie nie je stanovené pre európskych cestovateľov, ale je dobré aj tak túto informáciu pred cestou overiť. Všeobecne je odporúčané dbať na základné hygienické pravidlá, piť balenú vodu a umývať ovocie a zeleninu pred konzumáciou. Pri prechode na miestnu stravu sa môžu zo začiatku vyskytnúť žalúdočné ťažkosti.

Besnota na Srí Lanke

Na Srí Lanke je mnoho túlavých psov, ktorí si žijú vlastným životom. Sú zvyknutí na miestnych aj na turistov, nebýbajú príliš dotieraví, väčšinou si ľudí ani nevšímajú. Zvieratá však nekŕmte, môžu prenášať choroby a byť nakazené besnotou. Ak by vás akékoľvek zviera uhryzlo, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Večer sa vyhnite odľahlým tmavým miestam, psy sa tam zhlukujú do väčších tlúp a stretnutie s nimi môže byť nepríjemné.

Tip: Pred cestou na Srí Lanku sa môžete zaregistrovaž do databázy DROZD, ktorá organizuje pomoc slovenským občanom v núdzi. Stači len vyplniť základné informácie o ceste, údaje o spolucestujúcich a kontaktnú osobu na Slovensku. V prípade prírodných katastrof alebo zhoršenia bezpečnostnej situácie v príslušnej destinácii vás Ministerstvo zahraničných vecí môže rýchlo informovať o aktuálnej situácii.