Užitočné informácie pre dovolenku na Maledivách

Tu je niekoľko užitočných informácií, ktoré by ste mali poznať pred cestou na dovolenku na Maledivy. Nájdete tu okrem iného informácie o časovom posune, elektrine, telefonovaní a internete na Maledivách, s akou menou ísť na Maledivy a aké zvoliť oblečenie na dovolenku na Maledivách.

Maledivy dovolenka - informace

Časový posun na souostroví Maledivy

Maledivy, resp. hlavné mesto Malé, majú časový posun +4 hodiny oproti nášmu zimnému času a +3 hodiny oproti letnému času. Mnohé letoviska majú ešte časový posun +1 hodina oproti Malé, aby ste mali pocit, že deň je dlhší a ráno si mohli pospať. Časový posun oproti susednej Srí Lanke je -0,5 hodiny.

Východ a západ slnka na Maledivách
Slnko vychádza okolo 6. hodiny rannej a zapadá okolo 6. hodiny večernej. Stmievanie je veľmi rýchle.

Západ slnka Maledivy

Akú menu na Maledivy

Odporúčame ísť na dovolenku na Maledivy s americkými dolármi. Maledivské rupie použijete len pri výlete do hlavného mesta Malé. V bankách v Malé Vám vymenia doláre, eurá aj libry. Ceny za ubytovanie, služby, jedlo a výlety sú v rezortoch uvedené v dolároch a v dolároch sa tiež platí.

Výber z bankomatov a platby kartami na Maledivách
Vo všetkých letoviskách je možné platiť platobnými kartami (napr. MasterCard, Visa, Amex). V rezortoch sa všetka útrata za dobu pobytu pripisuje na účet izby a platí sa naraz pri odchode. Bankomaty s možnosťou výberu hotovosti zo zahraničných účtov nájdete v Malé.
 

Dovolenka Maledivy

Čo so sebou na Maledivy

Na dovolenku na Maledivy si zabaľte ľahké letné bavlnené oblečenie, plavky, príp. veľkú ľahkú šatku na pláž. Maledivy sú moslimskou krajinou, preto je nutné si pri návšteve domorodých osád a hlavného mesta Malé obliecť konzervatívnejšie oblečenie (nohavice a sukne zakrývajúce kolená, tričko zakrývajúce ramená).
Ďalej nezabudnite na slnečné okuliare, pokrývku hlavy, krém na opaľovanie s ochranným faktorom 35 a viac, panthenol na ošetrenie spálenej kože (kúpite v lekárni), repelent proti komárom (napr. oranžový OFF). Hodiť sa môže aj malá baterka.

Pláž Maledivy

Pitná voda na Maledivách

Neslaná voda sa na Maledivách získava odsoľovaním morskej vody. Každé letovisko má svoje vlastné odsoľovacie zariadenie. Voda z kohútikov nie je pitná, odporúčame piť len balenú vodu. Cena za 1,5 litrovú fľašu pitnej vody sa v letoviskách pohybuje medzi 4 a 8 dolárov. V niektorých letoviskách dostanete fľašu pitnej vody každý deň na izbu a osobu zdarma.

Maledivy - vták

Elektrina na Maledivách

Maledivy (okrem hlavného mesta Malé) nemajú centrálnu rozvodnú sieť elektriny. Každé letovisko má preto svoj ​​vlastný naftový generátor. Elektrické napätie je striedavé 220-240V, 50Hz. Zásuvky sú trojkolíkové, často zhodné s európskymi. Adaptér je na zapožičanie na recepcii a väčšinou zadarmo.

Pláž Maledivy

Telefonovanie a internet na Maledivách

Roaming na Maledivách funguje, ale odchádzajúce aj prichádzajúce hovory sú veľmi drahé (okolo 2-3 Eur/min.). Vodafone však funguje len zriedka, O2 a T-Mobile sú bez problémov. Pri použití hotelového telefónu zaplatíte za trojminútový medzinárodný hovor asi 15 USD.
Telefónna predvoľba Maldív: +960

Internet na Maledivách
Všetky letoviská na Maledivách disponujú internetovým pripojením aj WiFi, ktoré je väčšinou za poplatok. Ak predpokladáte, že na internete strávite viac času a Vami vybraný rezort neposkytuje WiFi zadarmo, kúpte si na letisku mobilný internet pre notebooky a tablety.
 

Maledivy

 Ak viete, že budete potrebovať počas dovolenky na Maledivách často telefonovať do Európy, kúpte si na letisku maledivskú SIM kartu s nabitým kreditom niektorého miestneho operátora (Dhiraagu alebo Watanya Telecom, cca 15 USD). Tento výdavok sa Vám vráti pri prvom hovore. 

Sprepitné na Maledivách

K cenám za jedlo a ubytovanie je účtovaný 10% príplatok za obsluhu, takže ďalšie prepitné už nie je potrebné dávať. Odporúčame dať prepitné zamestnancom, ktorí zabezpečujú upratovanie vášej izby (7 dolárov za týždeň pri odjazde) alebo pomáhajú s batožinou v hoteli alebo na letisku (1 USD).

Sprepitné Maledivy

Otváracia doba v Malé

Pracovný týždeň začína v nedeľu a končí vo štvrtok. Piatok a sobota sú voľné dni. Obchody majú otvorené od 8 alebo od 9 hodín do 17 alebo 18 hodín, niektoré aj dlhšie. V priebehu dňa môžu mať prestávky na obed a na modlitby.

 

SPÄŤ NA MALEDIVY DOVOLENKA