Náboženstvo na souostroví Maledivy

Náboženstvom súostrovia Maledivy je islam, ku ktorému sa hlási 99% obyvateľstva. Islam je monoteistické náboženstvo, to znamená, že uznáva jedného boha - Alaha. Islam uznáva ďalšie dve náboženstvá - kresťanstvo a judaizmus. Stúpenci týchto náboženstiev, kresťania a židia sú označovaní ako "ľudia knihy", tzn. komunity, ktorým bolo tiež určené prorocké posolstvo a ktorých viera by mala byť rešpektovaná a chovaná v úcte na územiach ovládaných moslimami.

Ľudia iného ako moslimského vyznania nemôžu získať maledivské občianstvo.

 

 

Dievčatko, Maledivy

Náboženstvo a obliekanie na Maledivách

Na plážach je zakázaný nudizmus, ale s bežným plážovým oblečením mať problém nebudete. Pri návšteve ostrovov, osídlených domorodým obyvateľstvom, však rešpektujte ich náboženstvo a oblečte sa konzervatívnejšie. Odporúčame dlhšie šortky alebo sukňu pod kolená a tričko zakrývajúce ramená.

Maledivy - modlitby a ramadán

Islamské náboženstvo prikazuje moslimom modlitby 5x denne - pred svitaním, na obed, okolo pol štvrtej popoludní, pri západe slnka a večer. Otváracie hodiny obchodov a úradov sú na štvrťhodinu prerušované po každom zvolávaní k modlitbe. Ľudia sa k modlitbám schádzajú v mešitách alebo sa modlia tam, kde práve sú - napríklad v obchode.

Pôstny mesiac Ramadán sa na Maledivách nazýva Ramazan. Počas tohoto mesiaca by sa moslimovia mali od svitania do súmraku zrdžať jedla, pitia, fajčenia a pohlavného styku. Čajovne, v ktorých sa predáva aj jedlo, majú počas ramazanu zatvorené a obchody a úrady majú skrátenú pracovnú dobu.

Pozor na zlých duchov

Za všetko, čo nie je možné vysvetliť na základe náboženstva alebo všeobecných znalostí ľudí, môžu zlí duchovia, ktorí prichádzajú z oblohy, pevniny a mora. Maledivci majú pred nimi veľký rešpekt a na ochranu pred nimi používajú lektvary, zaklínadlá a citáty z koránu.