Ľudia souostrovia Maledivy

Ľudia žijúci na súostroví Maledivy sú veľmi skromní a dôležitú úlohu v ich živote hrá rodina, príbuzenské vzťahy a náboženstvo. S domorodým obyvateľstvom sa stretnete v hotelových rezortoch, kde platí pravidlo, že najmenej 50% zamestnancov musia tvoriť Maledivci, alebo pri návšteve hlavného mesta Maledív Malé a domorodých osád na ostrovoch, kde platí pravidlo, že do západu slnka musíte byť z ostrova preč. Na rozdiel od susednej Srí Lanky, kde vládne kriket, je obľúbenou kratochvíľou Maledivcov futbal  . .

Národnostné zloženie obyvateľstva Maledív: Maledivci 98%, Sinhálci 1%, 1% Arabi a ďalšie menšiny

Ľudia, Maledivy

Obyvateľstvo hlavného mesta Male

Z celkového počtu približne 350 tisíc obyvateľov Maldív žije asi 120 tisíc obyvateľov na miniatúrnom ostrove o rozlohe 1,7 km2 v hlavnom meste Malé. Hustota osídlenia tu činí neuveriteľných 70 a pol tisíc obyvateľov na 1 km2. Do Malé neustále prichádzajú ľudia z okolitých ostrovov v nádeji, že tu nájdu lepší život. Problém s nedostatkom miesta na osídlenie sa vláda snaží riešiť zasypávaním lagún drťou koralov a piesku.

Ďalšie veľké mestá Maldív
Druhým najväčším mestom Malediv je mesto Hithadhoo na najjužnejšom atole Addu, kde žije asi 10 tisíc ľudí. Niekoľko lokálnych ostrovov má viac ako 5 tisíc obyvateľov a zvyšné obyvateľstvo potom osídľuje jednotlivé ostrovčeky Maldív, kde ich živí rybolov a turistický priemysel.

Rybí trh v Malé

Ľudia a náboženstvo na Maledivách

Jediným oficiálnym náboženstvom Maledív je islam, činnosť iných cirkví je zakázaná. Všetci Maledivci sa hlási k liberálnej sunitskej vetve islamu. Ľudia iného ako moslimského vyznania nemôžu získať maldivske občianstvo.

 

Obliekanie na Maledivách

Na plážach nebudete mať s klasickým plážovým oblečením problém, nudizmus je však zakázaný. Ak sa vydáte do hlavného mesta Malé alebo na prehliadku ostrovov osídlených domorodým obyvateľstvom, majte na pamäti, že ste v moslimskej krajine a primerane tomu sa oblečte (nohavice a sukne zakrývajúce stehná, tričko zakrývajúce ramená a poprsie).

 

 

Maledivy